Tesalia i Grecja Środkowa

TESALIA – Najbardziej niezwykły region w Grecji, o największym zróżnicowaniu jeśli mowa o krajobrazach. Jest tutaj wszystko. Niziny, pagórki, masywy górskie, dziesiątki kilometrów piaszczystych, urzekających plaż, zapierająca dech w piersi przyroda, niezliczone zabytki.
Miasta, miasteczka, malownicze wioski z których każda ma swoje niepowtarzalne, ciekawe legendy, zapraszają do spędzania urlopów.
Region obejmuje swoim obszarem krainę historyczną Tesalia, oraz część archipelagu Sporadów. Stolicą tej zachwycającej krainy jest przepiękne miasto Larisa. Na tle tej historycznej krainy przed wiekami zostały wzniesione miasta o niebagatelnej wartości historycznej, które same w sobie są wspaniałymi zabytkami. Mowa tu przede wszystkim o Delfach- miejscu kultu bogów, Tebach, Larissie, Wolos, Termopilach. Tesalia, to raj na ziemi, zarówno dla tych, którzy kochają górskie wspinaczki, a możliwościami i umiejętnościami w tym zakresie wykazać można się na masywach górskich min. Olimp, Pelion, Agrapha, Pindus. Południowe stoki gór Chajsa zapraszają do ekstremalnej przygody, jaką może być zwiedzanie zachwycającego pasma wiszących klasztorów- Meteorów.
Ci, którzy uwielbiają morze, wypoczynek na plażach i sporty wodne mogą zatracić się w szaleństwach i atrakcjach, których szereg niesie ze sobą Wybrzeże Egejskie.

GRECJA ŚRODKOWA – Malowniczy region położony, jak sama nazwa wskazuje w centralnej części kraju. Na pierwszy rzut oka nie przedstawia się może zbyt ciekawie w porównaniu z tym, co oferują wyspy, ale to tylko złudzenie. Tak naprawdę liczni turyści odwiedzający rok roczne ten region mają wiele wspaniałych, nieograniczonych możliwości do spędzania wolnego czasu. Jest to jeden z najciekawszych regionów w Grecji. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jeden z najbardziej górzystych terenów na świecie, gdzie w związku z tym króluje narciarstwo i inne sporty zimowe. Wznoszą się tu bardzo znane góry Parnas, uważane za siedzibę Apollona. Tereny górskie w większej części są pod ochroną i tworzą jeden z najstarszych parków narodowych w Europie. Grecja Środkowa, to nie tylko góry. Od zachodu oblana jest wodami Morza Jońskiego, od południa wodami Zatoki Korynckiej, a od wschodu wodami morza Egejskiego. Co ciekawe, przepiękne, piaszczyste plaże nie zostały w pełni pochłonięte przez komercję i zdziwić może fakt, że nie ma tu zbyt wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli, restauracji i innych podobnych miejsc, które masowo przyciągają turystów. Dzięki temu, że plaże są ciche, spokojne i mało zaludnione, można fantastycznie wypocząć. Rzeszę turystów spotkać natomiast można zawsze, o każdej porze roku w Delfach, w magicznym mieście, które słynie przede wszystkim ze swej wyroczni oraz Świętego Okręgu Apollina.

Delfy

Niezwykłe miasto, stanowiące jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Grecji, położone u podnóża gór Parnas. Ogromną sławę przyniosła mu przede wszystkim wyrocznia znajdująca się w Świątyni Apollina, do której przybywano z najróżniejszych zakątków kraju, a także spoza jego granic, w celu zasięgnięcia mniej lub bardziej ważnych porad życiowych. Udzielała ich tajemnicza kapłanka- Pytia. Jej wypowiedzi zawsze były dwuznaczne, by nikt nigdy nie mógł podważyć jej autorytetu. Delfy, to także miejsce kultu bogów. Na uwagę zasługuje z pewnością Święty Okręg Apollina, jego ołtarz, skarbce. Pozostałością po dawnym ośrodku kultowym są także ruiny Okręgu Ateny Pronaia, a także ruiny Starożytnego Miasta rozciągającego się wokół okręgów świątynnych. To tutaj znajdowało się przepiękne źródełko- Kastalia w którym należało się obmyć przed pójściem do kapłanki Pytii, lub przed wzięciem udziału w igrzyskach sportowych, z których także słynęły Delfy i w zasadzie słyną do tej pory, gdyż jest to ważny ośrodek sportowy. Turyści odwiedzający Delfy oprócz zwiedzania przepięknych zabytków, w okresie zimowym mogą fantastycznie spędzić czas jeżdżąc na nartach. Na górze Parnas znajduje się bardzo znane Centrum Narciarskie. Trzynaście kilometrów dalej cieszyć się można ogromnymi możliwościami, jakie dają liczne ośrodki rekreacyjne Zatoki Korynckiej.

Lamia

Znane miasto w Środkowej Grecji, ale wiąże się to tylko z tym, że jest stolicą prefektury Ftiotyda i regionu administracyjnego Grecja Środkowa.
O ile Grecja Środkowa jest jednym z najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych regionów kraju, pełnym atrakcji i nieopisanego piękna, tak Lamia nie ma za wiele do zaoferowania turystom. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma tam zupełnie niczego, na co warto zwrócić uwagę. Ludzie tam mieszkający wiodą typowe życie greckiej prowincji, które niczym niezwykłym się nie wyróżnia. Zachwyt wzbudza z pewnością przepiękne położenie miasta. Leży tuż nad morzem, u stóp gór Othris. Liczne zabytki znajdujące się w Muzeum Archeologicznym mieszczącym się w zamku, wskazują na bogatą historię miasta. Na uwagę zasługuje z pewnością fakt, że w pobliżu tego miasta, w wąwozie pod Termopilami w 480 r p.n.e. została stoczona słynna bitwa między koalicją Greków pod dowództwem Sparty a wojskami perskimi, w której zwycięstwo choć ze znacznymi stratami w ludziach odniosła Persja. Na wzgórzu, na którym bronili się Spartanie, została umieszczona słynna tablica upamiętniającą bitwę. Wyryto na niej napis „Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny. Prawom jej do ostatniej posłuszni godziny”.

Larissa

Malownicze, piękne miasto, które w starożytności stanowiło bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Położone było na dogodnym skrzyżowaniu dróg łączących południe kraju z północą, a także leżący na zachodzie Epir ze wschodnim wybrzeżem. Miasto usytuowane nad rzeką Pinios, na Nizinie Tesalskiej. Larissa była jednym z ważniejszych, bardzo dobrze uprzemysłowionych miast Tesalii, gdzie prym wiódł przemysł tytoniowy, włókienniczy, drzewny i spożywczy. Stosunkowo młode miasto, ale o jakże ważnym znaczeniu. W 1941 roku trzęsienie ziemi spowodowało ogromne zniszczenia i z przepięknych budowli i dziś można podziwiać tylko ślady, pozostałości po nich w postaci ruin teatru antycznego, świątyni na akropolu i ruiny tureckich murów obronnych.
Wartym zwiedzenia jest także Alkazar, wspaniały stadion wielofunkcyjny znajdujący się na północnym obszarze miasta. Należy on do znanego klubu piłkarskiego AE Larisa. Warto wspomnieć o tym, że z Larissy pochodził słynny filozof doby eklektyzmu- Filon. Działała tam także mennica. Nazwę miastu nadał król Pelasgos, dla upamiętnienia imienia swojej córki.

Meteory

Masyw skał z piaskowca położony w północno zachodniej części równiny tesalskiej, blisko znanego miasta Kalambaka.
Nie lada umiejętnościami można się wykazać, wspinając się po stokach gór, na których zbudowane zostały miliony lat temu najbardziej niezwykłe zabytki sztuki bizantyjskiej, uznane za jedne z najpiękniejszych zabytków na świecie- ósmy cud świata. Meteory- zespół prawosławnych klasztorów, zbudowanych na niedostępnych dla przeciętnego człowieka skałach, z czym wiąże się pewna anegdota. W 19 wieku, kiedy do klasztorów można było dostać się tylko za pomocą lin, angielski podróżnik zapytał pewnego przeora, „A jak często zmieniacie liny?”. Otrzymał słynną i bardzo logiczną odpowiedź „jak się zerwie”. Legenda głosi, że założyciel pierwszego klasztoru- Wielkiego Meteoru, św. Anastazy, dostał się na szczyt na orlich skrzydłach. Dla turystów udostępnione są obecnie cztery klasztory, w dwóch nadal kwitnie życie zakonne. Dostać się do nich można za pomocą schodów wykutych w skałach, ale nie brakuje śmiałków, którzy chętnie pokonują je za pomocą wspinaczki. Jest to prawdziwy raj dla alpinistów. Nie należy dziwić się, gdy odwiedzając klasztor, mnich przywita w wejściu bardzo słodką galaretką własnego wyrobu, lub jeśli w ogóle na teren klasztoru nie wpuści. Pokonując strome i niebezpieczne skały, by zwiedzić Meteor, należy być przygotowanym na każdą ewentualność.
Meteory były scenerią do jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda, pt. „ Tylko dla twoich oczu”.

Kalambaka

Miasteczko znajduje się 5 km od słynnych Meteorów, położone blisko rzeki Pinios. Położone w prefekturze Trikala. Źródła podają, że zostało wybudowane na ruinach starożytnego miasta Eginion, słynącego z bohaterskiej obrony przeciw Rzymianom. Inne źródła mówią o tym, że Kalambaka powstała niedaleko Eginion. Potwierdza to także Strabon w swoich zapiskach. Miasto zostało złupione i zdobyte przez Rzymian. Pozostałości po budowlach z tamtego okresu są wydobywane od czasu do czasu i wbudowuje się je w mury Kalambaki. Blisko urwiska Pindosu znajdowała się kiedyś świątynia Apollona. Dziś na jej miejscu znajduje się bizantyjski kościół z cudownymi freskami i kolorowymi, wielkimi kolumnami.
Kalambaka, pod swoją współczesną nazwą znana jest dopiero od czasów tureckich, kiedy zaczął w niej rządzić Pasza z Laryssy. Wcześniej miasteczko przechodziło z rąk do rąk i na przestrzeni lat było wielokrotnie podbijane i okradane.
Znanymi zabytkami są Kościół Zaśnięcia Maryi Dziewicy oraz Kościół Świętego Jana Chrzciciela.

Nafpaktos

Piękne miasto portowe należące do Grecji Zachodniej, położone przy ujściu rzeki Mornos do Zatoki Korynckiej. Legenda głosi, że Heraklidzi budowali tam swoją flotę, dzięki której dostali się na Peloponez.W starożytności było to jedno z głównych miast Lokrydy.
Miasto zdobyte początkowo przez Ateny, dla których stało się ważną bazą na przestrzeni wojny peloponeskiej. Później zostało przekazane przez Filipa Macedońskiego Związkowi Etolskiemu. W 2 wieku p.n.e. panowanie nad miasteczkiem miał Rzym, później Bizancjum, a od 1407 r. Wenecjanie.
Nafpaktos słynie przede wszystkim ze swej zwycięskiej bitwy z flotą turecką. Największa w dziejach bitwa morska okrętów, które zasilane były wiosłami. W porcie, w czasie rocznic tego wydarzenia, dla uczczenia pamięci o nim, jest organizowana impreza, podczas której odtwarzane są sceny z bitwy, co stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Na pierwszym planie są światło, dźwięk i żaglowce. Wszystko razem tworzy przepiękne widowisko.

Tembi

Legenda głosi, że wąwóz powstał w wyniku kłótni braci, Zeusa z Posejdonem. Zeus cisnął grom, który przeorał góry, a Posejdon uderzył w ziemię trójzębem, po czym wąwóz wypełniła woda-dzisiejsza rzeka Pinios.
Ten głęboki wąwóz w dolinie mieści się na drodze prowadzącej do Meteorów, pomiędzy masywami górskimi Olimpem i Ossą na prowincji Tesalii. Jest to naturalna granica pomiędzy Macedonią a Tesalią. Brzegi urwisk sięgają 500 metrów wysokości. Nad rzeką został przerzucony most prowadzący do greckiego Sanktuarium Agia Paraskewi. Jego wnętrza stanowią warte zwiedzenia bizantyjskie malowidła oraz ikona, która przedstawia świętą z oczami na tacy. Legenda głosi, że umarła ona w męczarniach, oślepiając się wcześniej, by uniknąć pohańbienia.
W malowniczy krajobraz sanktuarium wpisują się dwa źródła, Afrodyty i Dafne. Każde ma swoją legendę. Źródło Afrodyty tryska wodą ze skały w pobliżu mostu. To w nim kapała się Afrodyta przed spotkaniami z Adonisem. Legenda głosi, że woda z tego źródła przynosi młodość i szczęście w miłości.
Patronką drugiego źródła jest Dafne, a jego woda podobno poprawia wzrok.

Volos

Położone u podnóża góry Pelion, jedno z najbardziej niezwykłych i najważniejszych miast Tesalii, będące zarazem jej stolicą. Umiejscowione jest pomiędzy Atenami i Salonikami. Portowe, niezwykle uprzemysłowione miasto, główny ośrodek eksportu nad Morzem Egejskim. Powstało na ruinach starożytnego Jolkos, rodzinnej miejscowości Jazona, z której wyruszył na poszukiwanie Złotego Runa i miasta słynnych Argonautów. Volos choć sięga czasów starożytnych, to liczne trzęsienia ziemi i powodzie sprawiły, że miasto na nowo odbudowywane zyskało całkiem inną, nową tożsamość. O korzeniach sięgających do starożytności świadczą chociażby nazwy głównych ulic Jazona, Argonautów, Jolkos, oraz wspaniałe zbiory Muzeum Archeologicznego, którego zbiorami są wspaniałe kolekcje płyt grobowych pochodzących z 3 wieku p.n.e., a także kolekcje ceramiki neolitycznej. Na co dzień tętniące życiem, gwarem rozlegającym się na fantastycznych, brukowych uliczkach przecinających całe miasto. Liczne kościoły, sklepy, kawiarenki, tawerny, restauracje, hotele zapraszają do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Na uwagę zasługuje słynny park z Agios Konstantinos, stanowiący przepiękny zakątek miasta, oraz miejsce kulturalnego życia, jakim jest Achilleio kino. Z Volos pochodzi słynny klub piłkarski Olympiakos Volos.

Góry Pelion

Góry Pelion, to zachwycające piękno, chwytające za serce każdego turystę. W całości porośnięte lasami, zaczynając od najwyższego szczytu Pourianos Stawros, aż ku podnóżom góry, do ostatnich wzgórz. Siedziba Centaurów, mitologicznych istot, które od pasa w dół przybierały postać konia, a od pasa w górę, postać człowieka. Centaury słynęły z awantur, pijaństwa i gwałtów kobiet. W górach żyłi na własnych zasadach, nie licząc się z nikim ani z niczym. Tylko nieliczne Centaury cieszyły się dobrą opinią. Trzej najbardziej znani ze swej wiedzy, umiejętności i gościnności to Chronos, Follos oraz Nessus.
Zbocza Pelionu zajmują liczne, malownicze wioski, połączone setkami kilometrów krętych ścieżek.
Wędrując nimi można zachwycać się przepięknymi krajobrazami, widokami rozciągającymi się na bezkresne morze, a także na okoliczne miasta, miasteczka, zabytki stanowiące perełki architektury antycznej. Na uwagę zasługuje architektura domów mieszczących się na Pelionie. Są to wysokie budynki, trzypiętrowe od frontu i jednopiętrowe od tyłu, z żelaznymi drzwiami i metalowymi oknami. Przylegają do zboczy góry, usytuowane na poziomie dróg i ścieżek. Domki otoczone są urzekającymi gajami oliwnymi i sadami owocowymi.
Nocą, zapalone w domach światła roztaczają niezwykły widok, wręcz magiczny, który można podziwiać z miejscowości położonych u podnóża góry.


Pokaż Tesalia i Grecja Środkowa na większej mapie