Praktyczne informacje

1) Podróż:

a) Samolotem

Samolotem dostaniemy się najszybciej do Grecji. Samoloty starują bezpośrednio z Warszawy, Krakowa lub mieszkańcy Polski zachodniej często korzystają z lotniska w Berlinie. Koszt takiej podróży wynosi około 300 E. Lot trwa w zależności od miejsca docelowego 2,5 do 3 godz.

b) Samochodem

Trasa samochodowa z Polski do Grecji to około 2300 km. Turyści mogą jechać przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Można też jechać przez Bułgarię. Drogi które pokonujemy są płatne, średnio po kilka Euro w każdym kraju. Przejeżdżając przez Macedonię trzeba posiadać paszport, jadąc przez inne kraje wystarczy tylko dowód osobisty. Reasumując transport samochodowy jest kosztowny, długi i dość uciążliwy, chyba że ktoś jest pasjonatem zwiedzania innych krajów i oprócz dużej gotówki na paliwo, ma też wiele wolnego czasu.

c) Autobusem

Jest w kraju wiele firm autokarowych oferujących przejazdy do Grecji. Koszt takiego przejazdu to koszt około 300- 400 zł. w jedną stronę. Często biura podróży organizują wycieczki turystyczne, autokarowe łączące zwiedzanie z wypoczynkiem. Ciekawie!

d) Statek

Jest możliwość dotarcia do Grecji drogą wodną. Statki oferujące takie usługi wypływają z Gdańska. Jest to mało popularny aczkolwiek ciekawy sposób na wakacje.

e) Pociąg

Nie opłaca się jechać pociągiem do Grecji. Jest bardzo długo, drogo. Jest to najrzadszy sposób wybierania drogi do Grecji.

2) Pobyt  na miejscu w Grecji:

a ) Czym się poruszać?

-Taksówki

Taksówki są tanie, przyjęte jest że negocjuje się cenę przejazdu. Minusem jest fakt że jest ich mało!

-Autobusy

Bardzo popularny środek transportu wewnątrz Grecji. Sieć autobusowa jest wspaniale rozwinięta. Warto podróżować tym środkiem transportu. Średnio za przejazd około 10 km zapłacimy 1-2 E od osoby, 100 km- to wydatek około 10 E.

-Samochody

W Grecji bardzo popularnym środkiem transportu jest samochód. Istnieje  wiele wypożyczalni samochodów. Polskie Prawo Jazdy jest w Grecji uznawane. W trakcie jazdy samochodem trzeba pamiętać o podstawowych zasadach które obowiązują w tym kraju. W trakcie jazdy trzeba zapinać pasy, nie wolno prowadzić rozmów przez komórkę kierowcom w, na  terenie zabudowanym wolno jeździć z prędkością 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, zaś na autostradach 130 km/h. Uwaga! W samochodzie nie wolno jeździć w stroju kąpielowym, grozi za to mandat.

-Samoloty

W Grecji bardzo dobrze rozwinięta jest wewnętrzna sieć połączeń samolotowych. Ma tylko jeden minus- jest droga!

-Promy

Promy kursują w Grecji na każdą wyspę. Można transportować także promami samochody. Są popularne wśród mieszkańców i turystów. Średni przejazd promem to około 3 E.

– Pociągi

Podróżując po Grecji nie warto wybierać tego środka transportu! Jest mało popularny, brak połączeń do wielu miejscowości.

-Metro

Metro jest bardzo popularnym środkiem transportu w Atenach. Można bardzo tanio dostać się do wielu punktów miasta.

-Rowery

W Grecji znajdują się wypożyczalnie rowerów. Nie jest to jednak popularny środek transportu, brakuje tras, a rowerzyści są źle traktowani przez kierowców, którzy lekceważą rowerzystów na trasach. Jazda rowerem jest więc mało bezpieczna.

– Autostop

Autostop jest popularną formą zwiedzania Grecji.

-Riksza

Riksza stanowi atrakcyjną formę zwiedzania miejscowości wypoczynkowych. Bardzo chętnie wybierana przez turystów!

b) Noclegi

Hotele (…w budowie)

-Hostele (…w budowie)

-Kempingi

Koszt wynosi od 15 do 20 E.

– Kwatery prywatne

Koszt noclegu to około 15 E.

-pensjonaty (…w budowie)

c) Płatności

-Gotówka

Gotówka jest w Grecji najbardziej popularną formą płatności, w mniejszych miejscowościach – jedyną. Obowiązującą walutą jest Euro.

– Bankomaty

Karty płatnicze nie są w Grecji popularne. W małych miejscowościach w ogóle nie ma bankomatów. W Atenach, na Krecie i Rodos, w Salonikach i innych popularnych miejscach bankomaty należą do banków narodowych Ethniki Trapeza. Bankomaty przyjmują najczęściej karty Visa Classic, Master Card, American Express, Diners Club. Najlepiej mieć przy sobie dwa typy kart! Bankomaty posiadają menu w j. greckim dlatego wypłacając warto mieć przy sobie podręczny słowniczek. Bankomaty za wypłacanie gotówki pobierają  od 2% do 5% prowizji.

-Banki

Banki w Grecji czynne są od godz. 9.00 do 14.00. Za wypłacaną gotówkę pobierana jest prowizja w zależności od wielkości banku od 2% do 5%.

-Wymiana waluty

Z wymianą waluty nie ma żadnego problemu w Grecji. W każdej turystycznej miejscowości działają kantory, także banki wymieniają walutę bez żadnych dodatkowych opłat.

d) Zakupy

-Bieżące zakupy na miejscu

Najkorzystniej jest dokonywać zakupów w super marketach. Ceny wtedy są zbliżone do cen w Polsce. Przykładowe ceny to: chleb- 1 E, woda mineralna- 0,5E, cola – 1,5E.

– Co warto kupić?

W Grecji nie ma zwyczaju targowania się. Turyści przeważnie kupują alkohol. Popularnym alkoholem jest Metaxa ( rodzaj brendy, z domieszką wina o smaku anyżu) oraz Ouzo – wódka anyżowa. Warto zakupić też pyszny grecki ser feta, oliwę z oliwek, oliwki,  różne aromatyczne przyprawy, chałwę grecką, ciekawe w smaku kandyzowane warzywa.

– Ceny w Grecji

Ceny w Grecji są zróżnicowane w zależności od miejsca. Panuje opinia że na wyspach wszystko jest droższe jak na lądzie, przyjmuje się że dwa razy jak w Polsce. Ważne jest też miejsce zakupu- sklep, market, restauracja, hotel? Przykładowe ceny:

Woda mineralna 1,5l. – 1,5E (restauracja, hotel)

Cola, Fanta 0,5l. -1E (sklep), -2E (restauracja, hotel)

Kanapka- 2E

Gyros- 1,5 – 2,5 E

Suvlaki (szaszłyki) – 0,3 E– 0,5E

Chipsy, orzeszki- 1-2 E

Mieszanki – orzechy, rodzynki- 5E

Bilet wstępu do muzeum- około 3 E

Leżaki, parasole na plaży- około 2E/ na dzień

Skuter, motocykl, miniguad- 8E/ na dzień

Kafejka internetowa- 1 – 1,5E

Wino – 1-5 E, w zależności od gatunku, w restauracji karafka wina o,5l. około 1,5 do 2,5 E.

Metaxa- 2,5 E- mała butelka 0,33l.

Rakija- 4 E- 0,5l.

Winogrona, brzoskwinie, 1kg- około 3E

d) Pamiątki

Turyści jako pamiątkę z podróży wybierają greckie rękodzieła, takie jak: wazony, misy, figurki bogów greckich, noże, piękną ceramikę. Naczynia ceramiczne mają przepiękne nadruki, motywy greckich wysp, oliwek.  Dużą popularnością cieszą się gąbki naturalne, bardzo przydatne dla alergików i osób mających wrażliwą skórę gdyż nie powodują żadnych podrażnień. Bardzo chętnie kupowane są też pumeksy z ziemi wulkanicznej. Warto zakupić też piękne wyroby skórzane: torebki, paski, portfele. Młodzież chętnie kupuje przepiękne greckie koraliki.

e) Opieka medyczna

W Grecji można korzystać ze świadczeń lekarskich, stomatologicznych z ośrodkami mającymi umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, zwanym IKA. Numer 184 pozwala umówić się na wizytę lekarską. W przypadkach pilnych można przyjść bez umówienia. Poradnie są czynne od 7.00 do 19.00. Po godzinach pomoc można uzyskać w szpitalach. Aby zadzwonić w Grecji na pogotowie należy zadzwonić  na numer 166. Warunkiem uzyskania bezpłatnej pomocy jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Leki na receptę kosztują 25 % ceny, a receptę należy zrealizować w przeciągu 5 dni. Jeżeli chory musiałby być transportowany do Polski musi całkowicie pokryć koszty transportu. Jeżeli znajdujemy się w małej miejscowości gdzie nie punktów lekarskich związanych umową z IKA możemy zdecydować się na leczenie prywatne. Zachowujemy wtedy wszelkie rachunki, paragony, recepty ( trzeba żądać w aptekach zwrotów oryginałów). Nalepki opakowań od lekarstw należy dołączyć do zachowanych recept. Wnioski o refundację należy złożyć albo w lokalnych oddziałach IKA w Grecji bądź po powrocie w Polsce w NFZ.

3) Przed wyjazdem

– Korzystne rezerwacje (…w budowie)

– Co zabrać na wyjazd?

Na wyjazd do Grecji należy zabrać znane wszystkim podstawowe artykuły przydatne w czasie upałów. Nie zapominamy o kremie do opalania z wysokim faktorem, środkach przeciw komarom, okularach przeciwsłonecznych, klapkach, kostiumie kąpielowym, nakryciu głowy, przewiewnych ubraniach z naturalnych materiałów, ręczniku kąpielowym, podręcznej apteczce( leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, minerały w saszetkach), chusteczki nawilżające…

– O czym warto pamiętać będąc w Grecji? (…w budowie)

Czym żywić się w Grecji?

Zwyczaje żywieniowe w Grecji opierają się głównie na chlebie i oliwkach. Jedzenie się celebruje w wolnym tempie. Grecy nie jedzą śniadań, dzień rozpoczynają od filiżanki kawy. Pożywienie greckie uchodzi za bardzo zdrowe. Popularne są szczególnie sałatki oparte na pomidorach, oliwie, owocach morza, rybach, serze kozim. Turyści zajadają się miejscowymi owocami: winogronami, śliwkami, truskawkami, arbuzami. Bardzo smacznie można zjeść w tradycyjnych greckich restauracjach zwanych tawernami. Mają one specyficzny aczkolwiek zróżnicowany wygląd. Kawiarnie greckie noszą nazwę Kafenion. W Grecji popularne są kawiarnie przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Lokale gdzie można zjeść na miejscu lub na wynos noszą nazwę Zacharoplastio. Bardzo smaczne są greckie lody. Lodziarnie noszą nazwę Gelaterie. Lokale serwujące wyłącznie produkty mleczne to Galaktopolio.     W kraju ostatnio rozpoczęły działalność Barakie, bary o europejskim charakterze. W dużych miastach działają oczywiście luksusowe restauracje.

Bardzo popularne i tanie potrawy greckie to: Musaka- zapiekanka, najczęściej z bakłażanów, mielone mięso, pomidory, Gyospita- trochę przypomina kebaba, danie wypełnione baraniną, frytkami, warzywami, pysznym sosem ( koszt 1,5 -3 E), Tiropittes- ciasto z serem, Koulosria- precle posypane sezamem.  W Grecji wszystkie posiłki zjadane są w towarzystwie wina.