Północne Wyspy Egejskie

Wyspy położone na północy Morza Egejskiego znane są z niepowtarzalnej śródziemnomorskiej architektury i atmosfery, jak i malowniczych miejscowości. Przepiękne zatoki z białym piaskiem, ustronnymi miejscami do opalania i zawsze ciepłym morzem stanowią świetne miejsce na wypoczynek. Każda wyspa ukazuje kilka śladów starożytności, dzięki którym cieszą się niepowtarzalnym urokiem i są przesycone magią. Najważniejsze miasta tego regionu to Thassos, Potamia, Limenaria, Mitilini, Molivos, Chios i Vathi. To w nich można odnaleźć dziedzictwo wielu pokoleń, poczynając od starożytnych Greków i Rzymian. Najciekawsze atrakcje turystyczne to Karlovassi, Pythagorion, Astris, Thassos, Petra, Skamieniały Las, Klasztor Nea Moni na wyspie Chios. Północne Wyspy Egejskie obfitują w zabytki różnych epok, z których wiele wpisuje się do dziedzictwa kulturowego UNESCO. Większość zabytków przetrwała do dziś, a kilka zostało odnowionych. Z początkiem XX wieku większość Wysp Egejskich powróciła do Grecji po wieloletniej okupacji tureckiej.

Ciekawe miejsca:

Wyspa Samos

Wschodnia część Morza Egejskiego ukazuje nam piękno wyspy Samos, która jest położona blisko wybrzeży Turcji. Wyspa Samos posiada wiele atrakcji przyrodniczych i historycznych, czyste piaszczyste plaże, wiele hoteli usytuowanych blisko plaży. To wymarzone miejsce dla amatorów pieszych wędrówek i spokojnego plażowania. Na każdym kroku widoczne jest antyczne dziedzictwo wyspy. Towarzyszy temu otwartość miejscowej ludności, gaje oliwne i wspaniałe greckie wino. Samos jest jednym z najważniejszych greckich ośrodków sztuki klasycznej. Wynika to z występowania trzech Cudów z Samos, z których dwa przetrwały do czasów obecnych, tunel Eupallinosa i ruiny świątyni Hery – Herajon. Na wyspie można znaleźć ciekawe skalne groty, które dawniej były zamieszkiwane, jak i muzea posiadające unikalne zabytki z czasów starożytnych. Ważne atrakcje wyspy Samos to starówka Vithi, w której znajduje się muzeum archeologiczne i klasztor Agia Zoni z 1695 roku. Turyści chętnie odwiedzają Karlovassi, gdzie znajdują się Wodospady Potami, XI wieczny Klasztor Oanagia Potamou i Klasztor Profiti Ilias.

Ikaria

Wyspa Ikaria przedstawia ślady mitologii greckiej, które zachowały się do dziś. Nazwa wyspy pochodzi od legendarnego Ikara, który niedaleko od niej miał spadł do morza i utonął. Detal wyłowił zwłoki swojego syna i pochował jest na Ikarii. Najważniejszym miejscem wyspy Ikarii jest stolica Agios Kyrikos. Znana jest z domów parterowych i dwupiętrowych, gęsto rozmieszczonych przy krętych uliczkach, które pną się od nadbrzeża bulwaru do skalistych gór. Zachwyt wzbudza już architektura, a cechuje ją nieskazitelna biel ścian, żywa czerwień dachów i błękit okiennic. W okolicach portu znajdują się kafejki, sklepiki i centrum z tawernami. Na wyspie Ikaria, w miejscowości Therma, można odpoczywać w gorących źródłach. Z takiej leczniczej kąpieli w radioaktywnej rodanowej wodzie korzystano już w starożytności. Blisko wioski Faros znajduje się Dracanum, jedna z najlepiej zachowanych fortec nad Morzem Egejskim. Najprawdopodobniej to Demetrium I Poliorketes za czasów Aleksandra Wielkiego wzniósł tą fortecę, która miała kontrolować trasę żeglugi egejskiej między Samos a Ikarią.

Wyspa Chios

Chios to jedna z wysp położona blisko wybrzeży Turcji, której krajobraz tworzą góry. Najważniejszym miastem jest stolica wyspy o tej samej nazwie, w której znajduje się klasztor Nea Moni z XI wieku. Ślady osadnictwa z czasów epoki kamienia można zauważyć w Emborio, gdzie później została wybudowana bizantyjska świątynia zniszczona przez arabów. Zgodnie z przekazami historycznymi na Chios miał mieszkać Homer, który nigdy nie dotarł do celu. W Daskalpetra można zobaczyć kamień związany z Homerem, a Pyrgion stanowi piękne miasto znane z wyjątkowych wzorów, wymalowanych na elewacjach budynku. Ważne zabytki wyspy Chios to ruiny świątyni Apolla w Kato Fana, czy Volisson, będący dużym miastem u stóp bizantyjskiej fortecy. W Volisson poznajemy historyczną zabudowę i Muzeum Cytrusów i Mandarynek. W pobliżu znajdują się wyspy Oinousses i Psara, do których jest organizowany szybki transport wodny. Na wyspie Chios turystów czekają malownicze zamki i klasztory oraz piękne plaże nad błękitnym Morzem Egejskim. U wybrzeży wyspy panują świetne warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu.

Wyspa Lesbos

Piękno wyspy Lesbos, położonej w Azji, u wybrzeży Turcji cechują nie tylko piękne piaszczyste plaże i błękit Morza Egejskiego, ale także historia tego miejsca. Przekazy historyczne wskazują, że W starożytności wyspa była poświęcona bóstwu słonecznemu Apollonowi. Dzisiaj jest także ojczyzną wielu artystów, gdzie na przykład urodziła się słynna liryczna poetka Safona. Dla Rzymian to miejsce znane było jako Egejski Ogród, pokryty gęstymi południowymi lasami i idyllicznymi sadami. Burzliwa historia wyspy wynika z wpływu wielu kultur. Panowanie nad nią posiadali Persowie, Spartanie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Turcy, a następnie Grecy. Najważniejszą atrakcją Lesbos jest stolica Mitilini, położona w południowo-wschodniej części wyspy. W małej miejscowości Petrwa położone są tajemnicze skały wyrastające z ziemi w samym środku miasta. Piękne ośrodki, do których wybierają się turyści, to Petra stanowiąca piękną miejscowość oferująca wspaniałą grecką kuchnię i malownicze plaże, czy miejscowość Molivos położona na wysokim wzniesieniu, z którego roztacza się przepiękny widok na całą wyspę.

Wyspa Limnos

Limnos jest piękno wyspą, z kształtu przypominającą klasyczną kalderę. Znana jest z pięknych piaszczystych plaż, klifowego wybrzeża pełnego jaskiń, zatok oraz zawsze ciepłego i turkusowego morza. Położona jest na morzu Egejskim, w archipelagu wysp Egejskich pochodzenia wulkanicznego. Ślady mitologii poświadczają, że w kraterze wulkanu Myschlog swoją kuźnie miał bóg Hefajstos, do której został wrzucony. Z Olimpu wyrzucił go sam Zeus za wmieszanie się do jego sprzeczki z Herą. Limnos cechuje się rozwiniętą cywilizacją, upodabniającą się do kultury zachodniej Anatolii. Wyspa nie zawsze należała do Greków. W III w. p.n.e. Limnos opanowali Ateńczycy, którzy uważali wyspę za część terytorium swojego państwa. W panowanie Grecji wyspa wróciła dopiero w roku 1920. Ważne zabytki historyczne wyspy, to Hepnaistia położona na północy wyspy, w której poznamy ślady antyczne z archaicznym cmentarzyskiem i resztki twierdzy weneckiej. Na wyspie są położone liczne hotele blisko plaż, co umożliwia turystom szybkie korzystanie z atrakcji morza Egejskiego.

Tasos

Na wyspie Tasos w pigułce zapoznajemy się z pięknem całej Grecji. Od północnej strony rozmieszczone są piaszczyste plaże i liczne lasy, a od południa klifowe wybrzeże pełne zatok i podwodnych jaskiń. Znana jest jako Zielona wyspa, co wynika z jej bogatej szaty roślinnej. Mitologia grecka wskazuje, że kolonizacji Tasos dokonał sam syn Feniksa, Thasus i od niego wzięła się nazwa wyspy. Późniejsze panowanie nad wyspą posiadali Ateńczycy, Spartanie, Macedończycy, Rzymianie, a w końcu Grecy. Tasos jest wyspą najbardziej wysuniętą na północ względem morza Egejskiego, zaopatrzoną w antyczne zabytki. Najważniejsze z nich znajdujemy w stolicy o takiej samej nazwie jak wyspa, w której znajdują się ruiny świątyń, Akropol, muzeum archeologiczne z niepowtarzalną kolekcją i antyczny teatr. Dawna stolica wyspy, Theologos, ukazuje ciekawą zabudowę, jak i widoki na całą okolicę wyspy. Malowniczy kurort ze starymi domostwami i pięknymi widokami na plażę zapewnia miejscowość Limenaria. Jeśli jednak turystów interesuje miejsce na spokojny wypoczynek i bazę wypadową, to powinni wybrać się do małej miejscowości Makryammos, w której znajduje się długa plaża.


Pokaż Północne Wyspy Egejskie na większej mapie