Peloponez

Półwysep Peloponeski to przepiękna kraina starożytnej Grecji położona na Morzem Śródziemnomorskim. W niezwykły, trochę surowy krajobraz, w którym dominują góry i gaje oliwne, wplecione są zabytki, które powstały w czasach, gdy tworzyła się cywilizacja europejska. Specyficzne klimaty tego regionu sprawiają, że co roku jest on odwiedzany przez miliony turystów, którzy nie tylko korzystają ze słonecznej pogody, która sprzyja wylegiwaniu się na plaży i morskim kąpielom, ale także podróżują by na własne oczy zobaczyć kawałek historii. Oczywiście do najważniejszych atrakcji Peloponezu należą Mykeny. Jest to typowe, nadmorskie greckie miasteczko z mnóstwem białych domów położone w południowej części półwyspu. Drugim ważnym ośrodkiem na Peloponezie jest oczywiście Olimpia – miejsce kultu Zeusa oraz miasto, w którym odbyły się pierwsze igrzyska sportowe, czyli olimpiada. W Olimpii miesił się także warsztat słynnego rzeźbiarza Fidiasza, który stworzył posąg Zeusa zaliczany do siedmiu cudów świata.

Ciekawe miejsca na Półwyspie Peloponeskim:

Argos

Niewielkie, bo liczące niespełna 22 tys. mieszkańców miasteczko Argos jest jednym z najstarszych miast tworzących cywilizacje starożytnej Grecji. Jest ono nieprzerwanie zamieszkiwane już od 7 tysięcy lat. Jego największy rozkwit nastąpił w epoce mykeńskiej, czyli w latach 1400- 1200 p.n.e., a najsłynniejszym władcą był Fejdon. Ciekawostka jest fakt, że jako pierwszy wprowadził on do obiegu monetę wykonaną ze srebra. Z Iliady Homera możemy dowiedzieć się, że miasto to było najważniejszym ośrodkiem kultu bogini Hery, żony Zeusa, patronki kobiet i opiekunki rodziny i małżeństwa. Znajdują się tu ruiny Heraion Argos największej greckiej świątyni poświęconej tej bogini. Według mitologii spór o władzę nad miastem Hera toczyła z Posejdonem. W ruinach starożytnego miasta znakomicie zachował się jeden z największych w Grecji teatrów, w którym na widowni mogło jednocześnie zasiadać nawet 20 tysięcy osób. Inne ciekawe zabytki, które warto zobaczyć odwiedzając Argos to reszki murów cyklopowego oraz sanktuarium Apollina.

Kalavrita

Kalvrita jest to urocze małe miasteczko Półwyspu Peloponeskiego położone na wysokości 750 m n.p.m. Znajduje się tu wiele zabytków, które są symbolem antycznego świata. Niedaleko od centrum znajdują się ruiny starożytnego miasta Klitoras, zamek Oria oraz Chelonospilia. Do miasteczka prowadzi droga, która ciągnie się przez malowniczy wąwóz Vouraikos. Podróżując możemy podziwiać piękny krajobraz i sielankowe wsie zbudowane w niezwykle charakterystycznym stylu architektonicznym. Trzy kilometry od centrum miasta znajduje się słynny siedemnastowieczny Klasztor Agia Ławry, w którym rozległ się pierwszy głos „wolność lub śmierć”, który wezwał Greków w 1821 roku do walki o niepodległość spod dominacji tureckiej.
Kalavrita to także najbardziej znany ośrodek narciarski na Peloponezie. Na stokach którego znajdują się atrakcyjne trasy dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Ośrodek jest wyposażony w nowoczesne wyciągi, wypożyczalnię sprzętu, a także znajduje się tu znakomity hotel, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających gości.

Korynt i świątynia Apollina

Korynt to jedno z najstarszych greckich miast. Jest to ośrodek portowy położony w północnej części półwyspu peloponeskiego, który w czasach starożytnych pełnił ważną rolę jako ośrodek kulturalno-gospodarczy. Niestety do czasów dzisiejszych zachowały się jedynie ruiny miasta położone na wzgórzu u stóp którego jest położone współczesne miasto.
Legendarnym założycielem Koryntu był Syzyf, który ściągnął na siebie gniew bogów i został ukarany niekończącym wtaczaniem na stromą górę ogromnego głazu. Czasy największej świetności miasta przypadają na okres panowania Kypseiusa i jego syna Periandrusa, czyli VI w. p.n.e.
Najważniejszym zabytkiem Koryntu są ruiny doryckiej świątyni Apollina, boga, który uważany jest za patrona miasta. Pochodzą one z VI w. p.n.e. Świątynia ta była budowana na wzór ateńskiego Partenonu i początkowo liczyła aż 38 kolumn. Do naszych czasów przetrwało jedynie 7, ale i tak robią ogromne wrażenie. Ponadto zwiedzając miasto warto jest się wybrać na spacer Drogą Lechajońską, która kiedyś łączyła port nadmorski z miastem, a także wrzucić grosik do Fontanny Pejrene, której nazwa pochodzi od imienia kobiety płaczącej nad ciałem zmarłego syna i zamienionej prze boginię Artemidę w źródło.

Loutraki

Loutraki ,nazywane przez starożytnych Greków Therma, to jeden z najsłynniejszych kurortów turystyczno uzdrowiskowych na Półwyspie Peloponeskim. Jest to jedno z najnowocześniejszych miast Grecji, ponieważ w 1929 r. zostało całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi i wybudowane od nowa. Loutraki posiada kompleksowe zaplecze turystyczne z licznymi hotelami, pensjonatami, kawiarniami a także ośrodkami Spa, w których wykorzystywana jest naturalna woda źródlana pochodząca z pobliskich źródeł. Od dawna znane są jej właściwości zdrowotne i oczyszczające. Zaś nowoczesne metody stosowane w hydroterapii pomagają w zwalczeniu wielu dolegliwości np. reumatyzm, choroby skóry i układu nerwowego. Warto także zauważyć, że w mieście znajduje się jedno z największych kasyn europejskich. Loutraki posiada jedną z najpiękniejszych plaż w Grecji wzdłuż której znajduje się wspaniała promenada z licznymi kafejkami i sklepami. W pobliżu miasta, na górze Gerania znajduje się klasztor Osios Patapios. Można stamtąd podziwiać wspaniały widok na Zatokę Koryncką.

Półwysep Mani

Półwysep Mani stanowi najbardziej wysunięty na południe fragment półwyspu peloponeskiego. Znajduje się na nim przylądek Matapan. Stolicś regionu jest małe miasteczko Areopolis, w którym znajdują się liczne sklepiki i klimatyczne greckie tawerny. Półwysep ten w XVII i XIX wieku w związku z trudnym dostępem od strony morza i braku plaży, był idealnym schronieniem dla piratów, którzy budowali tu swoje domostwa. W związku z tym znajdują się tu liczne kamienne budowle, które bardziej niż domy przypominają wieże obronne. Mani jest idealnym miejscem na wakacje, dla ludzi, którzy uwielbiają podziwiać piękne krajobrazy z dala od zatłoczonych kurortów wypoczynkowych. W podróż po regionie najlepiej jest wybrać się na przełomie kwietnia i maja, kiedy to surowy krajobraz jest ozdobiony mnóstwem kolorowych kwiatów. Będąc na Mani należy koniecznie zwiedzić jaskinię Diru. Na trasie liczącej 1850 m znajduje się wiele pięknie podświetlonych stalaktytów i stalagmitów, a większość drogi podrutuje się łódką z przewodnikiem.

Mistra

Mistra to jedno z najpiękniejszych miast greckich epoki bizantyjskiej. Zostało ono założone w 1205 roku przez Franków i przez kilka stuleci stanowiła najważniejszy ośrodek kultury i sztuki bizantyjskiej. Położone jest na Półwyspie peloponeskim na zboczach góry Tajget skąd rozciąga się przepiękny widok na dolinę Sparty. Określenie miasto duchów zawdzięcza temu, że obecnie w jego murach prawie nikt nie mieszka. Ostatni mieszkańcy zostali wysiedleni w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Na stałe przebywają w nim jedynie mniszki z klasztoru Pandánassa (Królowej Świata) zbudowanego XV w. W 1989 roku zespół architektoniczny miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze zabytki to Katedra Mitrópolis z XIII w. w której został koronowany ostatni cesarz Bizancjum Konstantyn XI Paleologa oraz Pałac Despotów, kościół Agia Sofia, klasztor Perivléptos i klasztor Vrondochión oraz wznoszący się ponad miastem zamek. Warto dodać, że spacerując po wąskich uliczkach pośród średniowiecznych budynków, kościołów i klasztorów możemy poczuć prawdziwego ducha historii. Dlatego też będąc w Sparcie warto udać się do tego, oddalonego o zaledwie siedem kilometrów miasteczka.

Monemwazja

Monemwazja jest to liczące niespełna pięć tysięcy mieszkańców miasteczko położone na południowym krańcu półwyspu Peloponeskiego. Jest ono zbudowane na ogromnej, położonej na morzu skale, która jest połączoną z lądem jedynie wąskim pasem ziemi. Dlatego też Monemwazja jest często nazywana Gibraltarem wschodu. Ponadto z trzech stron jest otoczone urwiskiem a z czwartej przed intruzami ochrania go potężna fortyfikacja. Ze stałego lądu można dostać się jedynie przez jedną bramę i stad wzięła się nazwa miasta, która w języku polskim po prostu oznacza jedno wejście. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z VI wieku, a w epoce bizantyjskiej było ono niezwykle ważnym ośrodkiem portowym łączącym Konstantynopol i Azje Mniejszą z państwami Europy zachodniej. W okresie swojej świetności Monemwazja była zamieszkiwana przez około pięćdziesiąt tysięcy osób. Ciekawostka jest, że Monemwazja była w średniowieczu największym eksporterem wina o nazwie małmazja, które w tym czasie było bardzo popularne na europejskich dworach.

Mykeny

Mykeny są jednym z najbardziej znanych i zarazem najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na Półwyspie Peloponeskim. Stanowią one niemal idealny obraz greckiego miasta z mnóstwem białych domów o niebieskich dachach, błękitnym niebem i malowniczą plażą. Jest to jedno z najstarszych miast greckich. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z trzeciego tysiąclecia p.n.e. Założycielem miasta był Perseusz, mityczny heros, który wyswobodził Andromedę i zabił strasznego potwora morskiego Gorgonę. Jednakże najsłynniejszym władcą polis był Agamemnon, wódz Achajów. Będąc w mieście warto jest zobaczyć jego grób nazywany też skarbcem Atreusza. W czasie wykopalisk archeologicznych w XIX w. wydobyto z niego kilkanaście kilogramów drogocennych złotych przedmiotów, wśród których znajdowała się także odlana ze złota maska Agamemnona. Z czasów starożytnych zachował się też spory fragment murów cyklopowych, których grubość dochodzi do czternastu metrów, Lwia Brama oraz ruiny pałacu królewskiego, na ścianach którego odkryto przepiękne freski.

Nafplion

Jednym z najlepszych punktów wypadowych do zwiedzania Półwyspu peloponeskiego jest nieduże miasteczko Nafplion (Nauplion). Najciekawszym obiektem historycznym jest dominująca nad miastem twierdza o nazwie Palamidi. Jest to osiemnastowieczna forteca zbudowana na niedostępnej skale. Za jej murami znajdują się trzy zamki i siedem bastionów, z których każdy jest oddzielony własnymi murami i fosami. W XIX wieku twierdza została zamieniona w więzienie, które istniało aż do czasów międzywojennych. Do naszych czasów w idealnym stanie zachował się jedynie bastion św. Andrzeja. Warto jednak wspiąć się na górę, bo z ruin rozlega się naprawdę wspaniały widok na całą zatokę Karathóna, a także na trzy inne zamki pochodzące jeszcze z czasów bizantyjskich, które tworzą fortyfikacje o nazwie Its Kale. Jej celem była obrona miasta przed najeźdźcami. Niestety znaczna cześć tych budowli została zniszczona w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w czasie gdy budowano Nafplion Pallas – jeden z najbardziej nowoczesnych greckich hoteli.

Olimpia

Olimpia to jedno z najważniejszych miast epoki starożytności położone na półwyspie peloponeskim. Według zapisów historycznych od roku 776 p.n.e. regularnie, co cztery lata odbywały się tu igrzyska sportowe na cześć Zeusa. Wśród konkurencji początkowo najważniejszy był bieg wokół stadionu a następnie tak zwany pięciobój olimpijski. Stad tez wzięła się nazwa najważniejszej imprezy sportowej jaka jest olimpiada. Dlatego tez każdy turysta odwiedzający Olimpie koniecznie powinien zobaczyć stadion olimpijski oraz gimnazjon, który był miejscem ćwiczeń zawodników przygotowujących się do startu w zawodach.
Olimpia to także miejsce pracy jednego z największych starożytnych rzeźbiarzy greckich – Fidiasza. Zbudował on tutaj swoje najsłynniejsze dzieło, a mianowicie wielki pomnik Zeusa, który został zaliczony do siedmiu cudów świata. Pomnik ten znany jest jedynie z opisów i kopii rzymskiej ponieważ w 426 r. spłonął w pożarze. Obecnie w miejscu dawnego warsztatu mistrza można zobaczyć ruiny kościoła bizantyjskiego.

Patras

Patras jest najważniejszym i największym miastem Półwyspu Peloponeskiego. Stanowi ono niezwykle ważny ośrodek gospodarczo handlowy, a przy tym posiada znakomite zaplecze turystyczne. Dlatego też jest chętnie wybierane jako baza wypadowa do zwiedzania całego półwyspu. Patras zostało założone w XIV w. p.n.e. przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta. W kulturze chrześcijańskiej jest to miejsce męczeńskiej śmierci św. Andrzeja, który po zesłaniu Ducha Świętego przybył tu z misja Apostolską. Na jego część wybudowano tu monumentalna prawosławną bazylikę, w której przechowywane są dziś jego relikwie.
Ciekawostką dla osób odwiedzających Patras jest wielki karnawał, który zazwyczaj jest obchodzony wczesna wiosną. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w całej Grecji, które co roku przyciąga tysiące turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Na zakończenie karnawału odbywa się uroczysta parada podobna do tej w Rio. W lecie zaś w największym Teatrze Miejskim Apollon odbywają się liczne przedstawienia antyczne.

Pylos

Pylos jest to niewielkie miasteczko portowe położone na zachodnim wybrzeży półwyspu Peloponeskiego. W 1827 roku w czasie greckiej wojny o niepodległość rozegrała się tu wielka bitwa morska pomiędzy flotą turecko-egipską a francusko-brytyjsko-rosyjską. W czasie tej bitwy flota turecko-egipska została pokonana i dzięki temu w 1829 Grecja uzyskała autonomię.
W jego pobliżu znajdują się ruiny starożytnego pałacu z okresu mykeńskiego. Odkrywca ruin Carl Blegen, nazwał go Pałacem Nestora, na cześć władcy, który władał miastem w poematach wielkiego greckiego poety Homera. W ruinach odnalezione niezwykle ciekawe freski przedstawiające miedzy innymi sceny batalistyczne, polowanie czy mężczyznę grającego na lirze. Ciekawym znaleziskiem jest również łazienka, w której znajduje się piękna, dobrze zachowana terakotowa wanna. Z badań archeologicznych wynika, że pałac został zniszczony około 1200 lat p.n.e., a czterysta lat później miasto całkowicie opustoszało. Jego mieszkańcy przenieśli się o kilka kilometrów na północ, gdzie ma swoją obecną lokalizację.


Pokaż Peloponez na większej mapie