Macedonia i Tracja

Macedonia – rodzinna ziemia Aleksandra Wielkiego.

Ta historyczna kraina fascynuje i przyciąga do dziś. To region, w którym nadal poczuć można ducha historii, zaś wędrówka po rodzinnej ziemi Aleksandra Macedońskiego dostarcza wielu wrażeń. Nic dziwnego, że wielu turystów odwiedzających Grecję zatrzymuje się na terenie Macedonii – krainy pięknej i świetnie przystosowanej do obsługi ruchu turystycznego.
Co przyciąga wędrowców na tereny związane z osobą Aleksandra Wielkiego – jednego z najwybitniejszych przywódców, który z Macedonii uczynił potężne imperium?
Z pewnością piękne macedońskie krajobrazy, który są nie tylko miłe dla oka, ale i bardzo różnorodne. Obok malowniczych wybrzeży znaleźć to można również tereny górzyste, zaś dla miłośników wypoczynku na plaży czekają malownicze zatoki otoczone uroczymi miasteczkami.
Jest też Macedonia rajem dla tych, którzy kochają zabytki i historię. Tu nadal widoczne są wpływy dawnej kultury nie tylko greckiej, ale również rzymskiej i bizantyjskiej. Ta wielokulturowość jest kolejnym walorem Macedonii.
Praktycznie każde miasto i miasteczko ma tu swą ciekawą historię i oryginalną zabudowę. Macedońskie zabytki były świadkami wielu ważnych wydarzeń, dziś zaś najlepiej opowiadają o historii tej wyjątkowo pięknej części państwa greckiego. A można tu odbyć prawdziwą podróż w czasie. Na wyspie Thasos można poczuć się niczym w starożytnej kolonii greckiej, zaś w Filippi nie brak miejsc związanych z najstarszymi dziejami chrześcijaństwa. Tu m.in. można ujrzeć ruiny więzienia, w którym przetrzymywany miał być św. Paweł. Fascynującym miejscem są stoki góry Athos, na których aż roi się od klasztorów. I choć wiele starożytnych portów dziś przemieniło się w popularne kurorty wypoczynkowe i kąpieliska, dawne budowle – niemi świadkowie historii, nadal są tu obecne. To właśnie dzięki nim Macedonia ma swój wyjątkowy urok i czar, którym zachwyca wszystkich przybywających na jej teren.

Tracja – kulturowy tygiel na północno – wschodnim krańcu Grecji.

Tracja jako historyczna kraina bałkańska swym zasięgiem obejmuje nie tylko obszar Grecji, ale również Bułgarii oraz europejskiej części Turcji. Wyjątkowo popularna jest jednak jej grecka część, ciągnąca się pomiędzy wodami Morza Egejskiego a wzniesieniami górskiego Masywu Rodopskiego.
Już w starożytnych czasach Tracja odgrywała ważną rolę w tej części Europy. Bliskość cieśniny Dardanele sprawiła, że mieszkańcy Tracji mieli pełną kontrolę nad szlakami handlowymi w tej części świata. Ta kraina w przeciągu ostatnich trzech tysięcy lat odgrywała ogromną rolę w dziejach cywilizacji. O jej wyjątkowości i specyficznym charakterze zadecydował m.in. dość długi opór żyjących tu plemion przez procesem hellenizacji oraz długi okres, kiedy to Tracja stanowiła część Imperium Osmańskiego. Do dnia dzisiejszego można się tu spotkać z wyjątkową mieszanką różnych kultur i religii. Żyją tu zarówno Grecy, jak i ludność turecka, zaś wśród nich można zaobserwować także sporą grupę muzułmańskich Bułgarów, zwanych tu Pomakami.
Ta różnorodność nie jest jedyną specyficzną cechą Tracji. Jej krajobraz również ma cechy wyjątkowe i nieco odbiega od stereotypowej wizji ziem greckich. Mniej tu plaż i nadmorskich wybrzeży, więcej zaś terenów górskich, jezior i rzecznych delt.
Tracja to liczne miejscowości, w których można znaleźć budowle związane z poszczególnymi kulturami dominującymi niegdyś na jej obszarze. Obok zabytków typowych dla sztuki islamu można się tu zetknąć z licznymi pamiątkami pochodzącymi z czasów bizantyjskich. Liczne świątynie chrześcijańskie i meczety są tu jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu. Do najważniejszych miast na terenie Tracji należą Xanthi oraz Komotini, zaś wśród miejscowości wypoczynkowych prym wiedzie znane kąpielisko Aleksandroupolis. Ważnym ośrodkiem turystycznym na terenie Tracji jest również Porto Lago, kuszące zabytkowymi klasztorami oraz Maronia, znana ze starożytnych ruin.
Warto zwrócić uwagę na tak znane miejsce, jak wyspa Samotraka, która administracyjnie należy do Tracji. To właśnie stąd pochodzi jedno z najbardziej znanych dzieł antycznej sztuki – posąg Nike prezentowany obecnie w paryskim Luwrze.

Ciekawe miejsca w Macedonii i Tracji:

Aleksandroupolis

Choć Wschodnia Macedonia i Tracja uchodzą za dość dzikie jeszcze tereny, można tu spotkać dobrze prosperujące i popularne wśród turystów ośrodki wypoczynkowe. Na które z nich warto zwrócić uwagę?
Znanym kąpieliskiem w tym rejonie jest Aleksandroupolis. To miejsce o wyjątkowym charakterze, które z pewnością docenią miłośnicy beztroskiego plażowania. Długie, malownicze plaże czynią ten znany ośrodek miejscem przyjaznym dla tych, którzy w czasie urlopu chcą przede wszystkim dobrze wypocząć. O tym, jak chętnie korzystają z nich turyści, najlepiej świadczyć mogą długie rzędy leżaków rozstawionych na piaszczystym wybrzeżu i rozłożone nad nimi kolorowe parasole plażowe. Na tych, którzy lubią nadmorskie spacery czeka zaś piękna promenada – idealne miejsce na romantyczną przechadzkę.
Piękne plaże nie są jednak jedyną atrakcją Aleksandroupolis. W tutejszym krajobrazie wyraźnie zaznacza się imponująca latarnia morska, górująca nad pobliskimi hotelami.
Sielską atmosferę zakłóca nieco bliskość granicy oraz związana z takim położeniem kurortu baza wojskowa, która wprowadza dość widoczny, militarystyczny akcent w tutejszym pejzażu. Dla turystów, którzy przybywają do Aleksandroupolis jej obecność nie jest jednak żadnym problemem, gdyż z położeniem w pobliżu granicy państwa nie wiążą się żadne utrudnienia związane z pobytem urlopowiczów w tym miejscu.

Kavala

Są miasta, które już ze względu na swe położenie staja się wyjątkowo atrakcyjne. Doskonałym przykładem takiej miejscowości może być położona w północno-wschodniej Grecji Kavala. O jej wyjątkowości decyduje z jednej strony bliskość terenów górskich, z drugiej – znakomity dostęp do Morza Egejskiego. Tutejsze wybrzeże świetnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych, zaś z portu można udać się w fantastyczny rejs na znajdującą się w pobliżu wyspę Thassos.
Kavala to przede wszystkim miasto portowe, którego historia zaczyna się w czasach starożytnych. Przez wieki przeplatały się tu ze sobą wpływy różnych kultur: greckiej, rzymskiej i tureckiej. Ich ślady znaleźć tu można do dziś. Jest też Kavala ważnym miejscem dla chrześcijan, którzy pielgrzymują śladami św. Pawła.
Kavala słynie z wielu atrakcji. Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu największa w całej Europie budowla islamska. To Imaret, którego fundatorem był sam Mohammed Ali. Pamiątką po Rzymianach jest tu przyciągający uwagę akwedukt, zaś o wpływach bizantyjskich przypomina potężna cytadela, znana z tajemniczych lochów.
Kavala może pochwalić się również piękną okolicą. W pobliżu miasta znajdują się liczne górskie wioski, w których zachowała się tradycyjna kultura i zabudowa oraz atrakcje o charakterze przyrodniczym, jak jaskinia Alistrati.

Komotini

Jednym z ciekawszych miast na terenie północno – wschodniej Grecji jest Komotini. To trackie miasto być może nie jest zbyt popularne wśród turystów, jednak z pewnością warto poświęcić mu nieco uwagi. Dlaczego?
Komotini to miasto wielokulturowe, w którym wyraźnie można odczuć wpływy islamskie. Do dziś w mieście tym funkcjonuje kilkanaście meczetów, liczne są tu również świątynie prawosławne. Przez wieki ścierały się tu ze sobą wpływy kultury tureckiej oraz greckiej, czego efekty do dziś można podziwiać podczas spacerów ulicami Komotini.
Co rzuca się tu w oczy w pierwszej kolejności? Przede wszystkim niezwykłe wręcz połączenie nowoczesności z zabytkowymi obiektami. Nowoczesna katedra sąsiaduje tu z dobrze zachowanymi murami obronnymi, wznoszonymi jeszcze w okresie bizantyjskim. Wpływ orientu świetnie można poczuć na miejscowym bazarze, na którym chętnie wystawiają na sprzedaż swe towary kupcy z pobliskich wiosek. Nad tym tętniącym życiem targowiskiem dumnie wznosi się turecka wieża zegarowa oraz liczne meczety. Tu najlepiej można wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w Komotini w czasach Imperium Osmańskiego.
Ciekawym obiektem jest w tym mieście również Muzeum Archeologiczne prezentujące dzieje Tracji od czasów prehistorycznych aż po okres bizantyjski oraz pobliskie Muzeum Folkloru. Ta ostatnia placówka muzealna najlepiej oddaje charakter miasta i jego okolicy. Tu podziwiać można i piękne stroje ludowe, i słynące ze swej oryginalności trackie hafty.

Xanthi

Xanthi to ciekawe miasto znane jest dobrze turystom odwiedzającym Trację i Wschodnią Macedonię. Założone w IX wieku n.e. może się pochwalić zabytkową zabudową oraz pięknymi plażami – idealnymi miejscami dla urlopowego wypoczynku. To jeszcze nie wszystkie walory tego miasta. Położenie u stóp Ropodów sprawia, że okoliczne krajobrazy zachwycają swym bogactwem i różnorodnością.
Samo miasto to prawdziwa mieszanka wszelakich stylów i kultur. Ujrzeć tu można i zabytki związane z tradycyjną, grecką kulturą, jak i budowle będące typowymi przykładami architektury osmańskiej. Nie brak tu również pamiątek związanych z najstarszą gospodarką, która koncentrowała się przede wszystkim na uprawie tabaki. O tej gospodarczej działalności do dziś przypominają rezydencje wznoszone niegdyś przez zamożnych kupców oraz opuszczone już dziś magazyny.
Współczesne Xanthi ma dwa oblicza. Jedno jest współczesne i zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. To drugie urzeka swym historycznym charakterem i pozwala odbyć małą podróż w czasie. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami pośród zabytkowych kościołów, wznoszonych w XIX wieku rezydencji z okazałymi balkonami tonącymi w kwiatach pozostaje na długo w pamięci.
Warto odwiedzić Xanthi w czasie wielkich imprez kulturalnych. Jedną z nich jest „Tracki festiwal ludowy” oraz trwający tu aż 15 dni karnawał. Z karnawałem tym związana jest jedna z najnowszych atrakcji miasta – gigantyczna, największa na świecie, maska karnawałowa, która mierzy ponad 12 m wysokości i 8,5 m szerokości.

Półwysep Chalkidiki

Otoczony wodami Morza Egejskiego, a raczej jego zatok: Salonickiej, Termajskiej i Orfańskiej, jest jednym z najciekawszych dla turystów regionów w północno-wschodniej części Grecji. Półwysep Chalcydycki, znany również jako Chalkidiki, wyróżnia się swym kształtem, który można porównać do gigantycznej dłoni z trzema palcami. Te palce to mniejsze półwyspy: Kasandra, Sithonia oraz Athos. Są one bardzo dobrze znane z pięknych plaż, zatoczek i malowniczych krajobrazów, zaś liczne kurorty sprzyjają rozwojowi turystyki na ich obszarze. Można tu uprawiać i sporty wodne, jak i korzystać z szerokiej oferty rejsów turystycznych. Obszarem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest część półwyspu Athos należąca do mnichów. Tam od tysiąca lat niepodzielnie panują prawosławni zakonnicy, zaś ich klasztory są jednymi z najpiękniejszych i intrygujących zabytków w całej Grecji.
Północna część Chalkidiki, znana jako Chalkidiki Północne, również zasługuje na uwagę. To najbardziej górzysta część rejonu, w której dominującą pozycję zajmuje masyw Cholomontas. Górskie masywy pięknie uzupełniają tu typowy, nadmorski krajobraz, w którym dostrzec można wiele malowniczych zatoczek oraz pięknych plaż.
Chalkidiki to również kraina pięknych zabytków i miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym. To właśnie tu znajduje się Stagira – miejscowość, w której przyszedł na świat Arystoteles oraz słynąca z pięknych haftów i produkcji dywanów wysokiej jakości Arnaia.

Wschodnie wybrzeże Chalkidiki

Wschodnie wybrzeże Chalkidiki to przede wszystkim piękne plaże i atrakcyjne dla turystów kurorty oraz słynny Półwysep Athos, znany dobrze jako „państwo mnichów”. Wody Zatoki Orfańskiej, nad którą rozłożyło się wschodnie wybrzeże, idealnie nadają się do uprawiania sportów wodnych oraz plażowania.
Turyści, którzy chcą miło spędzić czas w tej części Półwyspu Chalkidiki najczęściej wybierają jako bazę noclegową miejscowość Stavros. Liczne hotele i restauracje zapewniają tu komfortowy wypoczynek, zaś liczne imprezy o charakterze folklorystycznym pozwalają miło i ciekawie spędzić czas w tym kurorcie. Stavros jest jednocześnie dobrym punktem wypadowym dla tych, którzy chcą wybrać się na pobliski półwysep Athos i ujrzeć tamtejsze monastery.
Interesującą miejscowością jest też Asprovalta, wyróżniająca się pięknymi plażami oraz malowniczą okolicą o górskim charakterze. Tu godnym polecenia obiektem jest Muzeum Folklorystyczne oraz kościół św. Grzegorza. W tej świątyni najważniejszym zabytkiem jest zaś ikona patrona, którą wykonano na przełomie XVI i XVII stulecia.
Na wschodnim wybrzeżu Chalkidiki na uwagę zasługują również dwie mniejsze miejscowości. Jedną z nich jest kurort o nazwie Ierissos, znajdujący się już na Półwyspie Athos. Druga interesująca miejscowość to niewielka wioska Nea Rhorda, w pobliżu której można ujrzeć ślady dawnego Kanału Kserksesa, wykopanego przez perskiego władcę w czasie wojen toczonych w starożytności pomiędzy Grecją i Persją.

Athos

Półwysep Athos jest najbardziej oryginalnym i specyficznym obszarem na terenie Półwyspu Chalkidiki. Posiada status okręgu autonomicznego. O jego wyjątkowości decyduje podział terenu na część świecką oraz część opanowaną przez prawosławnych mnichów, tworzących to własne, teokratyczne państewko.
Tu, na wschodnim placu półwyspu Chalkidiki, u podnóża góry Athos (2033 m. n.p.m.) turyści mogą spotkać dwa odrębne światy, od wieków funkcjonujące obok siebie. Górzysty krajobraz przyciągnął tu już w okresie wczesnego średniowiecza mnichów, którzy wznosili na jego terenie liczne klasztory. Dziś takich monastyrów można tu zobaczyć około 40, zaś każdy z nich sprawia niesamowite wrażenie. Aż trudno uwierzyć, że większość miejsc służących kontemplacji, umiejętnie wkomponowanych w skalne urwiska, powstała w X i XI wieku. Do dnia dzisiejszego na tym terenie, zwanym Teokratyczną Republiką Mnichów, obowiązują ściśle określone reguły. Pobyt na terenie należącym do mnichów nie może przekraczać czterech dni, zaś turystów obowiązują specjalne wizy. Nie można tu wykonywać pamiątkowych zdjęć, obowiązuje również skromny ubiór. Tylko mężczyźni mają przywilej zwiedzenia tej klasztornej krainy – kobiety muszą zadowolić się rejsami wycieczkowymi wokół półwyspu i podziwianiem tych niesamowitych budowli z pokładu turystycznych promów. Zakaz wstępu na ten teren kobiety otrzymały już w początkach XI stulecia i do dziś jest on konsekwentnie przestrzegany. Mężczyźni też są dość ograniczeni w zwiedzaniu mnisiej krainy, a dotyczy to w szczególności wejścia na Górę Athos. Jest ona dostępna tylko dla wybranych.
Z należącą do mnichów częścią Półwyspu Athos silnie kontrastuje jego niewielka, lecz bardzo popularna część świecka. Tu na turystów czekają dwa kurorty: niewielka Nea Roda z pięknymi plażami oraz Ouranopoli, z którego rozpoczynają się rejsy turystyczne wokół Teokratycznej Republiki Mnichów.

Kasandra

Turyści szukający miejsca będącego zarazem terenem świetnego wypoczynku i pełnym atrakcji, koniecznie powinni odwiedzić półwysep o nazwie Kasandra. Jest on najlepiej zagospodarowaną pod względem turystycznym częścią Półwyspu Chalkidiki, zaś bliskość Salonik i popularnych kurortów sprawia, że turystów tu nie brakuje.
Kasandra to półwysep wymarzony dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Można tu uprawiać sporty wodne, można również skorzystać z takich atrakcji jak jazda konna czy rejsy turystyczne. Ten pagórkowaty, porośnięty lasami teren świetnie nadaje się również do pieszych wędrówek, które ułatwia gęsta sieć wyznaczonych na terenie półwyspu ścieżek spacerowych.
Nie brak tu również ciekawych miejscowości, w których można spotkać się z ciekawymi zabytkami. Na szczególną uwagę zasługuje największe miasto regionu – Kassandria, słynąca z wyjątkowo pięknych plaż i sztucznego kanału, które oddziela to miasto – wyspę od stałego lądu. Tradycyjną zabudowę o typowo greckim charakterze można ujrzeć w jednej z najstarszych miejscowości na półwyspie – w Afitos słynącym z wąskich uliczek i klimatycznych tawern. Dla miłośników starożytności zaś godnym polecenia miasteczkiem jest Kalithea, pełna antycznych świątyń. Ci, którzy wolą klimat spokojnej, rybackiej wioski, koniecznie powinni zajrzeć do Nea Skioni, która jest jednocześnie znanym i chętnie odwiedzanym kurortem wypoczynkowym.

Zachodnie wybrzeże Chalkidiki

Chalkidiki, czyli dobrze znany turystom Półwysep Chalcydycki, może pochwalić się licznymi atrakcjami. Wiele z nich czeka na tych turystów, którzy zdecydują się spędzić urlop na zachodnim wybrzeżu tego półwyspu.
Zachodnie wybrzeże przyciąga pięknymi plażami nad zatokami Salonicką i Termajską. Tu można zaleźć i piękne plaże, i porty rybackie, a wszystko to w otoczeniu oliwnych gajów i pięknych lasów. To tereny idealnie nadające się do uprawiania sportów wodnych oraz do plażowania. Wśród licznych miejscowości o charakterze turystyczno – wypoczynkowym na szczególną uwagę zasługują tu Nea Moundania oraz Nea Kalikratia.
Nea Moundania jest jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości na zachodnim wybrzeżu Chalkidiki. Na turystów czeka tu m.in. Muzeum Morskie, w którym można ujrzeć ciekawą kolekcję dawnych sprzętów rybackich. To zarazem świetna baza wypadowa dla tych, którzy chcą lepiej poznać tereny zachodniego wybrzeża. Umożliwiają im to rejsy turystyczne, w czasie których turyści mogą podziwiać zachodnią część Chalkidiki z wody.
Druga ważna miejscowość na zachodnim wybrzeżu to Nea Kalikratia, będąca ważnym portem rybackim i ośrodkiem turystycznym jednocześnie. O atrakcyjności tego miejsca decydują ciekawa linia brzegowa oraz liczne zabytki, w tym ruiny starożytnych budowli. W pobliżu tego ciekawego kurortu znajduje się bardzo ciekawa jaskinia. To Jaskinia Petralona, w której znaleziono wiele pamiątek z czasów prehistorycznych.
Innym znanym kurortem w tym rejonie jest Paralia Dionisiou. To miejsce znane z dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej, pięknych krajobrazów oraz typowo greckiego klimatu, który można znaleźć w tutejszych tawernach i klubach.

Saloniki

To jedno z największych miast północnej Grecji, w którym można poczuć atmosferę typową zarówno dla państw bałkańskich, jak i dla tych położonych w basenie Morza Śródziemnego. Na współczesny charakter tego miasta wpływ wywarły aż trzy ważne w dziejach świata kultury: macedońska, bizantyjska i osmańska. Ich ślady można spotkać tu na każdym kroku do dnia dzisiejszego.
Saloniki, bo o nich mowa, są nie tylko ważnym portem morskim umożliwiającym kontakty handlowe z Turcją, ale również prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystycznym. Tu, obok nowoczesnych dzielnic, czekają na zwiedzających miejsca ściśle związane z macedońską historią. Bizantyjskie świątynie oraz potężna cytadela to największe atrakcje miasta. Wielu wrażeń dostarcza również spacer ulicami Górnego Miasta, które dawniej było zamieszkiwane przez tureckich urzędników. W bardzo dobrym stanie zachowały się otaczające tę dzielnicę mury obronne, zaś wąskie i kręte uliczki pozwalają zwiedzającym na fascynującą podróż w czasie.
Saloniki mogą pochwalić się również interesującymi placówkami muzealnymi, dzięki którym lepiej można poznać różnorodność kulturalną oraz skomplikowane dzieje miasta i jego najbliższej okolicy. Szczególnie polecane muzea to Muzeum Archeologiczne, w którym prezentowane są skarby odkryte w grobowcach dawnych władców Macedonii oraz Muzeum Kumala Ataturka.

Kastoria

U podnóża Gór Dynarskich, nad jeziorem Kastoria, rozłożyło się jedno z ciekawszych miast na terenie greckiej Macedonii. To Kastoria, niegdyś znana z produkcji futer, dziś – z ciekawych placówek muzealnych oraz cennych zabytków. Tu w czasach starożytnych istniało miasto o nazwie Keletron, którego założycielem miał być Orestes. Obecna nazwa – Kastoria – nawiązuje do licznych bobrów, żyjących nad brzegami pobliskiego jeziora.
Co warto zobaczyć w tej miejscowości?
Pięknie prezentują się tutejsze zabytki architektury sakralnej, w których wnętrzach można podziwiać niezwykłe freski i ścienne malowidła. Utrzymane w typowym dla Macedonii stylu, są prawdziwymi skarbami greckiej sztuki. Można je ujrzeć m.in. w kościele św. Stefana, kościele Archaniołów oraz w kościele św. Kosmy i Damiana. W tych świątyniach zachowały się w bardzo dobrym stanie malowidła wykonane w XII wieku. Oprócz wymienionych już świątyń na turystów czeka kilkadziesiąt innych ciekawych kościółków bizantyjskich, a każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok.
Z malarstwem można spotkać się również w miejscowym Muzeum Bizantyjskim. Można tam ujrzeć zbiór ikon znalezionych na terenie całej Kastorii, przy czym najstarsza z nich została wykonana w XII wieku. Dla tych, którzy chcą poznać dzieje miasta i jego długą historię, ciekawym doświadczeniem może być wizyta w Muzeum Etnograficznym, urządzonym w dawnej rezydencji bogatego handlarza futrami.

Góra Olimp

Olimp, tak dobrze znany z greckich mitów, jest nie tylko siedzibą greckich bogów, ale i najwyższym masywem górskim Grecji. Położony na granicy Tesalii oraz Macedonii wznosi się dumnie nad wybrzeżami Morza Egejskiego, zaś jego majestatyczna sylwetka wzbudza respekt w oczach turystów odwiedzających miejscowości leżące u stóp tej boskiej góry.
Jak na siedzibę dawnych bóstw przystało, Olimp prezentuje się wspaniale i dostojnie. Jego wierzchołki, z których najbardziej znanym i najwyższym jest Mitikas (2917 m. n.p.m.), często spowite chmurami, sprawiają wrażenie tajemniczych i trudno dostępnych. Nic dziwnego, że górze tej od dawna przypisywano szczególne znaczenie. Starożytni uważali, że szczyt ten nie jest dostępny dla zwykłych śmiertelników, zaś jego wierzchołki mogą okiełznać jedynie bogowie. Atmosfera tajemniczości otaczała przez wieki również tereny otaczające tę świętą górę.
Dziś sytuacja wygląda tu zupełnie inaczej. Tereny w pobliżu Olimpu, znane jako Riwiera Olimpijska, są dziś jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Europie. Turystyka wdarła się również na teren masywu boskiej góry. Po raz pierwszy jej wierzchołek zdobyty został w 1913 roku przez Szwajcarów, którym towarzyszył miejscowy przewodnik. Olimp jest dziś górą dobrze przystosowaną do obsługi turystów, zaś liczne szlaki i schroniska ułatwiają podróż wędrowcom.

Riwiera Olimpijska

Riwiera Olimpijska nie bez powodu uchodzi za jeden z najbardziej atrakcyjnych dla turystów regionów w Grecji. Ten piękny, ciągnący się na długości 70 km pas wybrzeża na terenie Środkowej Macedonii zachwyca piaszczystymi plażami i pobliskimi masywami górskimi. Różnorodność krajobrazów oraz możliwości uprawiania sportów górskich i wodnych czynią tę krainę wyjątkowo popularną.
Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wypoczynku na terenie Riwiery Olimpijskiej?
Jedną z największych atrakcji Riwiery są piękne plaże. Znaleźć je można w każdej miejscowości wypoczynkowej na tym terenie, zaś z wyjątkowo pięknych plaż słyną: Leptokaria, Nei Pori oraz Kokaino Nero. Ta ostatnia miejscowość wyróżnia się dodatkowo korzystnym mikroklimatem oraz leczniczymi wodami. Popularną miejscowością wypoczynkową jest też Korinos, na terenie którego znajduje się ciekawy zabytek. To ruiny średniowiecznego zamczyska, z którego można podziwiać piękno pobliskiego masywu Olimpu. Na uwagę zasługuje też Katerini – miasto będące głównym ośrodkiem miejskim na terenie Riwiery Olimpijskiej.
Inną atrakcją Riwiery jest sama góra Olimp. Ta mityczna siedziba bogów greckich otoczona jest parkiem narodowym – idealnym miejscem dla tych, którzy uwielbiają piesze wędrówki w otoczeniu dzikiej przyrody, zaś malownicza sceneria sprawia, że każda wędrówka po tym terenie na długo zapisuje się w pamięci.

Pella

Pella to atrakcyjna miejscowość położona w Grecji, na terenie starożytnej Macedonii. Jak większość miast o antycznym rodowodzie może się ona poszczycić wspaniałymi zabytkami, zaś znajdujące się w pobliżu miasta stanowisko archeologiczne dostarcza wielu cennych wiadomości na temat najstarszych dziejów tego regionu.
Pella, stolica starożytnej Macedonii, była świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. Tu urodził się Aleksander Wielki, tu gościli tak znani przedstawiciele epoki antycznej, jak Arystoteles i Eurypides. Tu, w stolicy ogromnego imperium macedońskiego, wznoszono wspaniałe budowle, których pozostałości można podziwiać do dnia dzisiejszego. Dzięki intensywnej pracy archeologów udało się odsłonić dawną agorę oraz niektóre z ulic tego antycznego miasta. Największą atrakcją ssą tu jednak fundamenty domów – dawnych rezydencji, pięknie zdobionych misternymi mozaikami powstałymi w III wieku p.n.e. Niestety, nadal nie udało się odsłonić najcenniejszych budowli, o których informują nas źródła historyczne. A są to m.in. świątynia Ateny oraz ozdobiona wspaniałymi dekoracjami rezydencja królewska. Mimo, iż nie wszystkie obiekty udało się wydobyć spod ziemi, i tak Pella zachwyca swym bogactwem, będąc jednym z najważniejszych na świecie stanowisk archeologicznych. To miejsce, które podczas wędrówek po Macedonii koniecznie trzeba zobaczyć.

Weria

Na terenie historycznej Tracji znaleźć można wiele ciekawych i pełnych zabytków miejscowości, których dzieje obfitują w ważne wydarzenia. Jednym z ciekawszych miast jest tu Weria, którą odwiedzić miał przed wiekami św. Paweł z Tarsu. W tamtych czasach miasto znane było jako Berea, zaś postać apostoła czuwającego tu nad pierwszymi chrześcijanami do dziś czuwa nad miastem i odwiedzającymi go turystami.
Co można zobaczyć w tym mieście? Dlaczego warto tu przyjechać?
Wiele zabytków w tym antycznym mieście wiąże się z postacią św. Pawła z Tarsu i historią chrześcijaństwa. Brama nazwana jego imieniem jest jednym z ważniejszych miejsc dla turystów, którzy urlopowy wypoczynek łączą z turystyką pielgrzymkową. Na zwiedzających czeka tu również ogromna grupa zabytkowych kościołów, zaś każdy z nich jest cennym zabytkiem. Wiele wspaniałych zabytków sztuki bizantyjskiej można zobaczyć w tutejszym Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, w którym zgromadzono wiele cennych eksponatów. Są tu i słynne mozaiki, i liczne malowidła wykonane w charakterystycznym dla sztuki Bizancjum stylu.
Chrześcijaństwo nie jest jednak jedyną religią, z którą można spotkać się w Werii. Na uwagę zasługuje tu również mała cerkiew Christos, słynąca z ciekawych fresków wykonanych w XIV wieku oraz dawna dzielnica żydowska, znana pod nazwą Barbuta. Ujrzeć tu można również okazały meczet – jeden z najlepiej zachowanych w tej części Grecji.
Choć samo miasto można zwiedzić w ciągu zaledwie jednego dnia, warto odwiedzić to wielokulturowe miejsce pełne bezcennych zabytków i uroczych uliczek.


Pokaż Macedonia i Tracja na większej mapie