Kreta

Kreta jest to największa spośród wszystkich greckich wysp. Jej początki sięgają czasów najdawniejszych, bo słyszymy o niej już w greckich mitach i podaniach. Wiąże się z różnorodnymi ważnymi, historycznymi i legendarnymi wydarzeniami. To na jej słonecznych plażach, mityczny król Minos przechadzał się doglądając swojego królestwa. To również jej skaliste wybrzeża i piękne góry były świadkami wielkich odkryć ludzkości, z których do dziś korzystamy. Teraz natomiast, możemy cieszyć się pięknym słońcem wśród piasków pamiętających najdawniejsze czasy. Kreta, to niemalże pomost między historią i to najdawniejszą historią a teraźniejszością. Tylko tam możemy połączyć ze sobą to co było i to co jest i jednocześnie tego doświadczyć. Stojąc na historycznych piaskach i spoglądając w historyczne zbocza widzimy to, co widział król Minos, widzimy to co widzieli ówcześni. Aż trudno uwierzyć, że tak łatwo jest dotknąć historii. A wszystko dzięki wizycie na mitycznej, choć całkiem prawdziwej, greckiej wyspie Krecie.

Ciekawe miejsca na Krecie:

Chania

Chania to jedno z większych miast greckiej wyspy o nazwie Kreta. Warto ją odwiedzić ze względu na jej dość ciekawe usytuowanie, wygląd i historię, która przetrwała w jej zabytkach. I tak, przez pewien okres Chania znajdowała się pod panowaniem Wenecjan, co odbiło się na jej architekturze i zabudowie. Ma bardzo ciekawą dzielnicę portową, wartą odwiedzenia, z bardzo charakterystyczną zabudową, typową właśnie dla Wenecji. Warto również zwiedzić Stare Miasto. Jego zabudowa łączy w sobie dwa okresy w życiu Chanii. Jeden to okres panowania weneckiego, drugi natomiast łączy się z panowaniem tureckim. Dość ciekawym miejscem do odwiedzenia jest również hala targowa. Po pierwsze, została ona zbudowana na wzór hali w Marsylii i stanowi jeden z zabytków Chanii. Po drugie natomiast, jest tak świetnie zaopatrzona, że można tam kupić dosłownie wszystkie miejscowe produkty. Co tylko nas interesuje. To doskonałe miejsce, by poznać miejscowe smaki i miejscowy folklor. To również najlepsze miejsce na zakup pamiątek, gdyż nigdzie indziej nie znajdziemy takiego wyboru jak tam.

Rethymnon

Kreta, to wyspa, którą można by równie dobrze nazwać wyspą skarbów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że położne na jej terytorium miasta i miasteczka, to urok sam w sobie. Zobaczenie ich jest równe znalezieniu wielkiego skarbu, a może nawet cenniejsze. Skarb można łatwo stracić, a wspomnień z odwiedzanych miast nikt nam nie odbierze. Wrażenia i przeżycia, pozostaną w nas na zawsze, nienaruszone. Jednym z takich skarbów jest Rethymnon. Jedno z najładniejszych miast na Krecie. Jest to trzecie co do wielkości miasto na wyspie. Jako, że historia miasta, tak jak i całej wyspy sięga starożytności, tak też liczne mury i zakamarki miasta pamiętają okresy świetności starożytnej Grecji. Potwierdzeniem wyjątkowości Rethymnonu może być fakt, że w sezonie, zaparkowanie w mieście jest niemalże niemożliwe. Wszelkie miejsca parkingowe są oblegane, a parkingi pękają w szwach, również płatne parkingi. Wszystko z powodu napływających tam tłumnie turystów, chcących zwiedzić niezwykle urokliwe zakątki miasta, wraz z muzeami i jego zabytkami.

Heraklion

Głównym ośrodkiem administracyjnym i jednocześnie największym miastem na Krecie jest Heraklion. To miasto o szczególnych korzeniach historycznych. Jego początki datuje się bowiem na siódme tysiąclecie przed naszą erą. Co za tym idzie jest to miasto stare, z tradycjami i nawiązaniami nie tylko starożytnymi, ale jeszcze wcześniejszymi. Heraklion, pierwszą swą nazwę otrzymał dzięki Saracenom, którzy wykopali wokół niego fosę i wznieśli mury obronne. Właśnie fosą było to miast pierwotnie nazwane. W czasach nowożytnych, miasto zostało podbite przez Wenecjan i to oni odcisnęli swoje piętno na architekturze i organizacji tego miasta. Jednym z ich wielkich osiągnięć było poprawienie fortyfikacji obronnych. Niektóre z nich istnieją nawet do dziś i można je podziwiać odwiedzając miasto. Po Wenecjanach, miastem zajęli się Turcy. Opuścili miasto dopiero dziewiętnastym wieku, a więc mieli dość dużo czasu na to by również odcisnąć swoje piętno. Jest ono dostrzegalne, gdy przechadzamy się uliczkami miasteczka.

Agios Nikolaos

Wschodnia część Krety ma własne centrum turystyczne i swój własny główny ośrodek administracyjny. Jest nim Agios Nikolaos. Nie jest to duże miasto, bo zamieszkuje je mniej niż 20 tysięcy osób, jednakże, jest to bardzo ciekawe miejsce, warte odwiedzenia i zobaczenia. Co jest w nim takiego szczególnego? Zaraz się przekonamy. W centrum miasta znajduje się słodkowodne jezioro, otoczone zewsząd tawernami. Ich obecność nadaje bardzo specyficzny śródziemnomorski charakter miastu i wprowadza bardzo przyjemny klimat. Tak jak i cała wyspa, miasto było podbite przez Wenecjan, a następnie przez Turków, co widać w architekturze. Odwiedzając miasto, warto jest również zajrzeć do muzeum archeologicznego, które skrywa wiele bardzo cennych okazów z różnorodnych okresów historycznych. Atrakcyjnym miejscem dla turystów okazuje się również deptak. Można na nim nie tylko pospacerować w miłym otoczeniu, ale również bardzo przyjemnie odpocząć. Wszystko zależy od tego, na co w danym momencie mamy ochotę i co chcemy akurat robić.

Ierapetra

Kreta to kraina pięknych miasteczek, zdobionych niepowtarzalną architekturą, bogatych w historię, tradycje i tajemnice. To również miasteczka pełne wyjątkowego uroku i czaru. Pośród nich znajdziemy Ierapetra. To miasteczko na południowo – wschodnim wybrzeżu Krety. Odróżnia się tym, że jest to miasto najbardziej zaludnione pośród wszystkich miast na wyspie. To bardzo ważne centrum regionalne, dzięki czemu staje się również dość ważnym ośrodkiem turystycznym. W epoce klasycznej, Ierapetra było najsilniejszym miastem wschodniej Krety. Ponieważ Grecja składała się z niezależnych miast – państw, tak samo było z Ierapetra. Jednakże, na początku naszej ery, po podbiciu przez Rzymian, miasto znacznie straciło na znaczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jedno z ciekawszych miejsc w Grecji, na Krecie, miejsc które naprawdę warto odwiedzić i zobaczyć z wielu różnorodnych powodów. Jednym z nich jest na pewno architektura. Drugim będzie na pewno bogactwo różnorodnych i pięknych plaż, które pozwolą nam na prawdziwy relaks.


Pokaż Kreta na większej mapie