Eubea i Sporady Północne

W północno-zachodniej części Morza Egejskiego znajduje się Archipelag Sporad, który dzieli się na część Sporad Północnych i Południowych. Największe wyspy Sporad północnych to Skiathos, Skopelos i Skiros, ktore cechuje czysta i ciepła woda, wspaniałe plaże i egzotyczna roślinność. Takie plaże są dla turystów świetnym miejscem na letni wypoczynek w Grecji. Najciekawszą atrakcją turystyczną jest plaża Koukounaries, znana jako plaża szyszkowa. To plaża ukazana w kształcie półksiężyca. Jest jedną z najładniejszych i najbardziej zatłoczonych plaż w mieście Skiathos. Będąc w tym mieście warto zwiedzić wieżę zegarową z punktem widokowym i ciekawe klasztory, a blisko osady Marpounta pozostałości antycznej świątyni Asklepiosa. Sporady północne wyróżnia także skaliska wyspa Skopelos, która jest bujnie porośnięta lasami piniowymi. Na tej wyspie turyści mogą spróbować miejscowych śliwek i migdałów, jak i przejść na piaszczystą plażę. ciekawym ośrodkiem turystycznym tego regionu jest także wyspa Alonissos, która zawiera ciekawą historię na temat produkcji wina i przedstawia rzadki gatunek foki, mniszkę śródziemnomorską. Turyści, którzy są chętni do zwiedzania plaż powinni wybrać się do Skiathos, wyspy słynącej z 60 różnych plaż. 

Ciekawe miejsca w Sporadach Północnych:

Wyspa Eubea

Piękno złocistych plaż ciągnących się wzdłuż Morza Egejskiego przedstawia Północna Eubea, która jest pokryta bujną roślinnością gór, bogata w malownicze widoki i tradycyjne wioski. Natomiast tajemnicza atmosferę gór ukazuje Południowa Eubea. Stolicą Eubei jest Chalkida, która przedstawia pewne perełki wspaniałej historii wyspy. Na tej wyspie goście mają możliwość uprawiać każdy rodzaj turystyki, na przykład turystykę alternatywną polegającą na obcowaniu z naturą, czy turystyką religijną mającą na celu zwiedzanie imponujących kościołów i klasztorów. Na wyspie znany jest na przykład klasztor św. Dawida, klasztor św. Ireny z Chrysovalantou, czy klasztor Galataki. Turystykę uzdrowiskową można poznać poprzez rozbudowane centra uzdrowiskowe, które znajdują się w takich miejscowościach, jak Helia, czy Yaltra. Wyspa Eubea to świetne miejsce dla miłośników turystyki historycznej, gdzie można zobaczyć starożytne miasta Artemisio, Kerinthos, Erytrię, jak i zamki z czasów bizantyjskich. Na wyspie rozwija się także turystyka sportowa, dzięki której turyści mają możliwość uprawiać motocross, brać udział w górskich wycieczkach rowerowych.

Wyspa Skiathos

To wyspa należąca do archipelagu Sporad Północnych, która posiada ponad 60 plaż. Są one rozmieszczone w zatłoczonych miejscach wyspy, jak i w zacisznych zatokach, do których można się dostać tylko transportem wodnym. Najpiękniej ukazuje się krajobraz półksiężycowej plaży Koukounaries, czyli plaża szyszkowa, otoczona zielonymi pagórkami i pięknym lasem piniowym. Drzewo piniowe porasta większą część całej wyspy, jak i nadało nazwę jednej z plaż. Ciekawie przedstawia się piasek na niektórych plażach zawierający dużą ilość miki, dzięki czemu błyszczy się w słońcu. Takie plaże są głównym miejscem atrakcji wyspy Skiathos, na których turyści mogą zapewnić sobie słoneczne i spokojne wakacje w Grecji. Skiathos jest największym miastem wyspy, położonym na dwóch wzgórzach, gdzie położona jest wieża zegarowa z punktem widokowym i mały kościółek. Malowniczą plażę spotykamy w Megali Ammo, która znajdującej się niedaleko miasta Skiathos. Cała wyspa jest pięknym miejscem dla fanów wygrzewania się na plażach w ciągu dnia i nocnej zabawy.

Wyspa Skopelos

Wyrazistość krajobrazu wyspy Skopelos podkreślają lasy iglaste, dzięki którym nosi ona miano szmaragdu Morza Egejskiego. Na wyspie słynne są śliwki i brzoskwinie, które uprawia się w miejscowych sadach. Wybrzeże wyspy jest pokryte piaszczystymi plażami, które ciągną się na długim dystansie. Bliskie sąsiedztwo z wyspą Skiathos spowodowało, że Skopelos nie jest całkowicie opanowana przez turystów. Mimo wszystko pewni turyści z wyspy Skiathos chętnie przybywają do Skopelos, gdzie mogą znaleźć ciche i spokojne miejsca. Turystyka religijna jest bardzo rozwinięta na wyspie, o czym świadczy fakt występowania aż 120 kościołów bizantyjskich. Kulturalne dziedzictwo w mieście Skopelos stanowią jeszcze piękne rezydencje. Pięknie przedstawiają się ulice prowadzące od nadbrzeża, która są wyłożone morskimi kamieniami i muszlami. Wyspa Skopelos słynie także z wyrobu dobrej produkcji wina, z którą każdy ma możliwość się zapoznać będąc nas wyspie. Plaże cechują ciekawe wnętrza, które są porośnięte sosnowymi lasami. Turyści w mieście mogą znaleźć wiele sklepów, w których sprzedawane są miejscowe przysmaki, na przykład suszone śliwki, miód, słodycze.

Wyspa Allonisos

To cicha wyspa, którą cechują piękne i mało zatłoczone plaże, liczne kawiarenki, jak i przemili mieszkańcy podchodzący do turystów bardzo przyjaźnie. Dawną stolicą wyspy była Palio Chora, która uległa zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi w latach 60. Po kilku latach została w pełni odrestaurowana, dzięki czemu pełni dziś rolę rozbudowanego centrum turystycznego. Zaletą wyspy Alonissos jest dziewicza przyroda wyspy, w której przeplatają się różnorodne gatunki ptaków, niespotykanych nigdzie indziej. Plaże cechują się kamienistymi i żwirowym brzegiem, który łagodnie schodzi do morza. Na wyspie nie zbudowano wielkich kompleksów hotelowych, dlatego wstęp na plażę jest w pełni bezpłatny. Tylko niedaleko wsi Chrisi Mila znajdziemy jedną plażę piaszczystą. Dodatkowo na maleńkiej wysepce Peristera, która jest położona blisko Alonissos, znajduje się więcej piaszczystych brzegów. Wcześniej te dwie wyspy stanowiły jedność, ale rozdzielił je proces zapadania się dna morskiego. Atrakcją na wyspie jest Narodowy Park Morski zbudowany w celu ochrony niepowtarzalnej foki, mniszki śródziemnomorskiej. Płynąć statkiem wokół wyspy szybko natrafimy na takie zwierzęta wodne, jak delfiny.


Pokaż Eubea i Sporady Północne na większej mapie