Epir i Grecja zachodnia

Epir – Malownicza, przepiękna, górzysta kraina znajdująca się nad Morzem Jońskim. Położona w północo zachodniej części Grecji. Od północy graniczy z Albanią. Ojczyzna Pyrrusa. Eir oddzielony jest od Tesalii i Macedonii górami Pindos. Choć region jest bogaty w liczne, fascynujące zabytki, a piękno górzystych krajobrazów jest nie do opisania, to nie za wielu turystów kusi się na spędzanie tam urlopów. Właśnie dlatego, że obszary Epiru nie zostały masowo objęte przyciągającymi atrakcjami turystycznymi, to warto tam pojechać i poznać prawdziwą Grecję, prawdziwych ludzi, którzy nie są nastawieni na zarobek z turystyki. Epir jest podzielony na dwie części, co od dawien dawna prowadziło do sporów o granice. Spory obszar Epiru znajduje się na ziemiach albańskich, które dawniej stanowiły własność historycznej krainy Epiru. Zamieszkują go przede wszystkim Albańczycy, Włosi, ale i liczni Grecy. Teren ten został przez nich nazwany Epirem Północnym. Z czasem zgodzono się na takie granice i spory ustały. Epir objęty jest więc przez dwa państwa, Albanię i Grecję. Najważniejszym miastem w Epirze jest Joaninna, słynąca z walk Grecji o niepodległość. W jej pobliżu uprawiany jest tytoń. Miasto nie jest rozwinięte rolniczo, gdyż nie pozwalają na to nieurodzajne gleby, ale spotkać się można z uprawami oliwek, które są greckim skarbem narodowym.

Grecja zachodnia – Jest to jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji. Zajmuje środkowo zachodnią część kraju. Jego stolicą jest Patras. W regionie znajduje się kilka miast o znaczeniu historycznym. Mowa przede wszystkim o bardzo znanej ze swego stadionu i płomienia olimpijskiego, Olimpii, miasteczka położonego w świętym gaju oliwnym. Dawniej miasto było najsławniejszym miejscem kultu Zeusa. W Olimpii, u stóp Kronosa znajdowało się sanktuarium poświęcone Zeusowi. Wokół niego powstały budowle sportowe, w tym wielki stadion, na którym co cztery lata odbywały się igrzyska panhelleńskie. Nazwa igrzyska olimpijskie pochodzi właśnie od tego miejsca. Równie znany jest płomień olimpijski, który zapalany jest na stadionie i przenoszony tam, gdzie w danym roku odbywają się igrzyska. Grecja Zachodnia nie powinna kojarzyć się tylko z Olimpią. Warte uwagi i zwiedzenia są także takie miejsca, jak jeden z najdłuższych wąwozów w Europie- Vikos, miasto Janina, w którym mieści się słynna osmańska twierdza. Ponadto Dodona- starożytne sanktuarium i wyrocznia Zeusa. Bardzo urokliwe i tajemnicze kamienne wioski ukrywające się pod nazwą Zagori także zasługują na odwiedziny.

Ciekawe miejsca w Epirze i Grecji zachodniej:

Igoumenitsa

Nadmorskie miasteczko portowe położone w północno zachodniej Grecji. Jego starożytna nazwa brzmiała- Titani. Cisza i spokój, to jest to czym charakteryzuje się ówczesna Igoumenitsa. Jest to idealne miejsce dla prawdziwego odpoczynku. Spacery, bieganie po plażach, wędrówki górskie, prawdziwy kontakt z naturą, to jest to co oferuje miasto. Miasteczko dawniej było wioską rybacką. Ze względu na dogodne umiejscowienie stało się drugim ważnym portem w Grecji Zachodniej. Miasto stanowiło także ważny ośrodek kulturowy. Zostały tam wybudowane sanktuarium religijne i amfiteatr. Było to jedno z najważniejszych miast królestwa Tesprotia. Igoumenitsa jest bardzo nowoczesnym miasteczkiem o specyficznym uroku, który nadają mu otaczające góry. Krystalicznie czysta woda i przepiękne złote plaże zachwycają nielicznych turystów. Zieleń gór przenika się z przepięknym, niebieskim morzem, co tworzy wspaniały obraz. Ważną atrakcję stanowią promy, a właściwie port promowy, który jest jednocześnie przystankiem dla promów podróżujących z Patrasu do Włoch. Liczne promy płynące z Ankony, Bari i Brindisi do Patrasu, także zatrzymują się w portowym miasteczku.

Joannina

Miasto położone w północno zachodniej części Grecji, w Epirze, przy granicy z Albanią. Stolica Epiru. Joannina, lub jak kto woli Janina jest położone nad wielkim jeziorem o tej samej nazwie. Jezioro w zasadzie otacza miasteczko. Na jego wyspach wybudowano klasztory bizantyjskie a jednym z najciekawszych jest Aghios Nicolaos Dilios z zachowanymi freskami „Judasz oddający 30 srebrników” i „Sąd Ostateczny”.
Okres świetności miasto przeżyło za czasów tureckich rządów, za panowania albańskiego możnowładcy Alego Paszy. Za jego sprawą Janina stała się jednym z najbogatszych miast w Grecji, ośrodkiem sztuk pięknych a także rzemiosła artystycznego. Pasza był tyranem i nigdy nie cieszył się sympatią ze strony Greków. Jego zaniedbany i nieopisany grób znajduje się przed Meczetem Zwycięstwa. Najważniejszymi pozostałości po tureckich rządach znajdują się na terenie twierdzy, siedziby Paszy, dokładnie na cyplu wchodzącym w jezioro. Średniowieczny charakter miasta został zachowany przede wszystkim w starych domach i sklepach przy wąskich uliczkach.

Messolongi

Miasto założone w 13 wieku przez dalmatyńskich piratów, przy brzegach płytkiej i szerokiej laguny Mesolongi. Miasteczko zasłynęło przede wszystkim ważnymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w czasie wojny o niepodległość Grecji. Mowa jest o bohaterskiej walce, jaką stoczyli nieliczni jego mieszkańcy z bardzo licznymi wojskami tureckimi. Choć było ich niewielu w porównaniu z liczebnością wroga, zawzięcie bronili miasta, kilku nawet przebiło się przez pierścień otaczający głodujące miasto sił tureckich. Walka, która miała być niewielką bitewką w oczach Turków przeistoczyła się w poważną bitwę, która niestety mimo największego poświęcenia Greków została przegrana. Ci, którzy przeżyli bitwę zostali wymordowani ze szczególnym okrucieństwem przez wojska tureckie. Grecy uznali tę bitwę za jedno z najbardziej heroicznych wydarzeń w historii Grecji. Na pamiątkę, ku czci poległych co roku obchodzi się rocznicę Wielkiego Wyjścia.

Preveza

Malownicze, przepiękne miasteczko, port rybacki położony nad wąska cieśniną łączącą Zatokę Ambrakijską z Morzem Jońskim, w regionie Epiru. Miejsce to jest nastawione przede wszystkim na turystów, co sprawia, że spotkać się można z licznymi atrakcjami. Specyficzny klimat miasteczka tworzą malowane domy rozmieszczone w wąskich uliczkach, oraz przepiękna zatoka wypełniona łodziami i jachtami w okresie letnim. Liczne restauracje, tawerny proponują wspaniałe jedzenie, niezwykle celebrowane przez mieszkańców. Tworzą oni prawdziwa sztukę kulinarną poprzez połączenie owoców morza z typowymi daniami greckimi. Jedną z ważniejszych atrakcji, z których korzysta każdy odwiedzający, to gorące źródła. Kolejną równie istotną jest zamek górujący nad miastem, z którego można podziwiać przepiękne krajobrazy, na które składają się Góry Tesportyjskie, oraz błękitne wody Morza Jońskiego. Choć miasto jest typowo komercyjnym miejscem, to jednak komercja nie pochłonęła go w całości i zachowało wiele ze swego pierwotnego uroku. Mowa przede wszystkim o przepięknych plażach, zachęcających do cichego i spokojnego leniuchowania. Jeśli ktoś jest zainteresowany mitologią, archeologią i historią, to powinien odwiedzić ruiny miasta Nikopolis. Zostało ono zbudowane, by uczcić i upamiętnić zwycięstwo w słynnej bitwie pod Akcjum. Miasto znajduje się zaledwie 7 kilometrów od Prevezy. Główną twierdzą Prevezy jest Pantokrator. Znajduje się nieopodal, na zachód od miasta.


Pokaż Epir i Grecja zachodnia na większej mapie