Wyspy Egejskie Południowe – Cyklady

Prawdziwy urok Grecji bierze się z oddziaływania barwnych czasów starożytnych na współczesność i nowoczesność – to tylko tam piękno historii uszlachetnia rzeczywistość. A najlepszy klimat tego niecodziennego połączenia można odczuć na Cykladach – prawdziwych klejnotach Grecji. W ich skład wchodzi ponad dwieście malowniczych wysp i wysepek umiejscowionych w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Miasteczka rozsypane po całym archipelagu wyróżniają się różnorodnością i kuszą ilością barów, restauracji i hoteli, czekających na turystów. To także niezliczona ilość plaż, zatok i skalistych wybrzeży, gdzie ukojenie odnajdzie każda zmęczona codziennością dusza. Lecz Cyklady to nie tylko raj dla wczasowiczów – liczne zabytki architektury starożytnej Grecji przyciągają wielbicieli historii i sztuki. Również i zapaleni żeglarze z pewnością zachwycą się tajemniczymi zatoczkami i zajumują w jednym z setek portów, znajdujących się na prawie każdej wyspie. Cyklady oczarują swoją magią każdego gościa, niezależnie od celu przyjazdu – to prawdziwy raj!

Ciekawe miejsca na Cykladach:

wyspa Andros

Jedna z największych wysp należących do malowniczych Cyklad to Andros. Jednak nie wyróżnia się ona jedynie sporą powierzchnią – w odróżnieniu od skalistych wysepek tego niesamowitego archipelagu porośnięta jest bujną zielenią. Andros jest również mekką greckich bogaczy, którzy wybrali tę wyjątkową wyspę jako miejsce dla wypoczynku, tworząc na wyspie klimat luksusu i zamożności. Jednak atrakcje nie są zarezerwowane tylko dla najbogatszych – swoje miejsce znajdzie tu każdy, kto pragnie odpoczynku wśród zieleni. Do odwiedzin zachęcają różne kawiarnie i restauracje działające w pięknych budynkach wybudowanych w stylu klasycystycznym. Andros spełnia marzenia tych, co chcą zasmakować nieco luksusu i przejść się po marmurowym chodniku umiejscowionym w sercu miasta. To niesamowite miejsce zachowało swój dawny urok i wciąż zachwyca schludnością, porządkiem i pięknem małych uliczek. Odwiedzając Cyklady wyspa Andros powinna być na trasie wycieczki każdego turysty – tego pięknego miejsca nie można pominąć!

wyspa Tinos

Jeżeli ktoś wspomina o wyspie, na której aż gęsto od kapliczek i gołębników, to z pewnością ma na myśli wyspę Tinos – jedną z licznych wysepek greckiego archipelagu Cyklad. To tutaj znajduje się święta ikona, która ściąga nie tylko turystów, ale też pielgrzymów – to „Wielka Radość” zachwyca gości Tinos i nadaje jej dużego znaczenia na mapie pielgrzymek w Europie. Ten święty obraz znany jest również z cudownych uzdrowień, które nastąpiły przy jego obecności, dlatego tak wielu wierzących przyjeżdża tu, by modlić się o zdrowie. Krajobraz Tinos to przede wszystkim biel kaplic, mnogość wiejskich domów, zieleń gajów oliwnych oraz plaże na wybrzeżach wyspy. Ciekawym miejscem na wyspie są także ruiny świątyni Posejdona – starożytnego boga mórz i oceanów. Ten zabytek z pewnością zachwyci wielbicieli sztuki. To właśnie połączenie kultury chrześcijańskiej i pogańskiej zachwyca turystów – w tym splocie wieków tkwi magia wyspy Tinos, która nie może zostać pominięta podczas zwiedzania wspaniałych Cyklad.

Mykonos

Najczęstszym celem wyjazdów do zagranicznych kurortów jest chęć plażowania na czystej plaży przy lazurowym morzu – grecka wyspa Mykonos oferuje zaś jeszcze więcej. To przepiękne miejsce jest mekką turystów z całego świata, którzy pragną odpocząć od zgiełku codziennego życia. Dodatkową atrakcją są zabytki starożytności, znajdujące się na wyspie – muzeum archeologiczne prezentuje liczne skarby pochodzące ze starożytnych Myken, które zachwycą każdego wielbiciela sztuki. Wyspa Mykonos jest kosmopolitycznym miejscem, gdzie w licznych kawiarniach i restauracjach spotykają się goście z całego świata – to jeden z najatrakcyjniejszych punktów spotkań na całych Cykladach. Przemykając się przez wąskie uliczki miasta Mykonos można być oczarowanym charakterystyczną dla wysp architekturą – białymi domkami, licznymi gołębnikami i kościołami. Najbardziej jednak zachwyca kościół Paraportiani – to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w całej Grecji. Mykonos to jeden z najpiękniejszych klejnotów całych Cyklad.

Delos

Jeżeli istnieje jakieś miejsce, które szczyci się tym, iż skrywa najwspanialsze zabytki greckiej kultury, to chodzi tu z pewnością o Delos. Ta mała wysepka jest zupełnie niezamieszkana, jednak codziennie zaprasza do zwiedzania licznych pozostałości po starożytnych przodkach. Na Delos znajdują się świątynie Apollona czy Artemidy – w tym centrum archeologicznym umiejscowione są nie tylko miejsca dawnego kultu, ale również ruiny domostw, tawern i łaźni, co daje doskonały ogląd na życie codzienne starożytnych Greków. Delos jest obiektem z listy światowego dziedzictwa UNESCO – to największe wyróżnienie zabytku poświadcza ogromne znaczenie wyspy dla archeologii i samych Greków. Prace archeologiczne odbywają się tutaj do dziś, bowiem wyspa jest bogata w ciąż nieodkryte skarby, które trafią potem do muzeów. Pomimo tego, iż nie znajdują się tutaj popularne centra rozrywki czy zatłoczone kurorty Delos przyciąga tłumy turystów. Jest to wyjątkowe miejsce na przepięknym archipelagu Cyklad, które trzeba odwiedzić.

Syros

Wydawać by się mogło, że ta mniej znana i popularna wyspa należąca do archipelagu Cyklad nie jest warta zwiedzenia – tysiące turystów odwiedzających Syros nie mogą się jednak mylić. Ta wyspa oferuje multum atrakcji turystycznych i kryje w sobie prawdziwą esencję greckiej kultury sięgającą starożytności. Na Syros znajduje się ważne miasto Ermoupolis, stolica Cyklad – to tu znajduje się rząd i władze całego archipelagu. Można więc uznać, iż to centrum biznesowe i społeczne całego kompleksu wysp – Syros jednak jest również idealnym miejscem dla turystów szukających odpoczynku i rozrywki. Kultura helleńska jest tutaj wciąż żywa i zachwyca gości zarówno miasta, jak i całej wyspy. Syros jest przede wszystkim ważnym miejscem dla historii nowożytnej Grecji oraz dla religii – to tylko tutaj wyznawcy prawosławia i katolicyzmu wspólnie celebrują Wielkanoc i żyją w zgodzie, co jest unikatem na skalę światową. Wyjątkowa pod wieloma względami Syros jest wyspą, której nie można pominąć podczas wojażu po Cykladach.

Naksos

Ta wyspa wyróżnia się spośród reszty archipelagu Cyklad sięganiem do własnej kultury i historii oraz wyciąganiem z nich tego, co najlepsze. Już w starożytności Naksos zapewniało materiał utalentowanym rzeźbiarzom i architektom – to stąd pochodził najlepszy marmur w całej Grecji. Dziś jednak ta największa wyspa archipelagu Cyklad przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą skosztować lokalnego wina w jednej z licznych restauracji czy tawern. To na Naksos znajdowało się centrum kultu Dionizosa, greckiego boga wina i biesiad. Dziś mieszkańcy wyspy kontynuują dawne tradycje i oferują doskonałe wina zrobione w lokalnych winiarniach. Na wyspę przybywają nie tylko wielbiciele win, ale także fani sztuki i historii – na Naksos znajdują się ruiny osad pochodzących z czasów starożytności. Wyspa była ośrodkiem rozwoju rzeźby – doskonałym przykładem są Sfinksy z Naksos. Bogactwo kulturowe przyciąga turystów z całego świata na tę wyspę, która sprawia, że Cyklady są jeszcze bardziej różnorodne i ciekawe.

Paros

Paros jest trzecią co do wielkości wyspą na archipelagu Cyklady – cieszy się również nie mniejszą popularnością turystów z każdego zakątka globu, którzy przyjeżdżają do tego niesamowitego miejsca, które kusi swoimi atrakcjami. Zatrzymując się w stolicy Parokia można poczuć prawdziwy portowy klimat tego nadbrzeżnego miasteczka. Jest to idealne miejsce dla zacumowania swojej łodzi – Paros cieszy się wielkim uznaniem i zaufaniem żeglarzy z całego świata. Na wyspie znajdują się charakterystyczne białe domy, które tworzą fascynujący labirynt uliczek. Gdy duże miasto się znudzi, do odwiedzenia zaprasza mała wioska Naoussa, która uchodzi za prawdziwy skarb spośród wszystkich miejscowości na całych Cykladach. Od miejskiego zgiełku można odpocząć na jednej z plaż, których występowanie jest tak charakterystyczne dla większości wysp Cyklad. Każdy, kto odwiedzi przepiękne Paros może liczyć na doskonałą grecką kuchnię w licznych tawernach oraz doskonały wypoczynek na tej reprezentacyjnej wyspie archipelagu.

Melos

Zapewne każdemu z nas znana jest wspaniała rzeźba Wenus z Milo, znajdująca się współcześnie w Luwrze – wyspa Melos skrywała to arcydzieło starożytnej sztuki przez wiele wieków. Dziś oferuje zagranicznym turystom znacznie więcej zabytków z tamtego okresu. Największą atrakcją są katakumby w wiosce Tripiti oraz liczne pozostałości po okresie helleńskim – najbardziej znany jest amfiteatr. Miejsce dla siebie znajdą również wielbiciele pięknych plaż – można wybrać się chociażby na Paleochori, która jest nie tylko atrakcyjnym miejscem do opalania się czy pływania w zatoce. To miejsce znane jest z ciekawego zjawiska – z ziemi wydobywa się gorąca para, która ogrzewa skały i wodę na wybrzeżu, co wprawia w zachwyt wszystkich plażowiczów. Normą dla wszystkich wysp archipelagu Cyklady są liczne tawerny serwujące najlepsze dania kuchni greckiej oraz doskonałe wina z lokalnych winiarni. Wyspa Melos z pewnością jest wspaniałym miejscem do odwiedzin i obowiązkowym przystankiem podczas wojażu po Cykladach.

Folegandros

Wielu wielbicieli plażowania najbardziej ceni sobie czystości piasku i doskonałą przejrzystość wody. Te warunki spełniają plaże na wyspie Folegandros. Te miejsca słonecznego wypoczynku są doceniane i znane na całym świecie – nic więc dziwnego, iż zawsze zajmują wysokie pozycje na rankingach najlepszych plaż świata. Folegandros oferuje ponadto bardzo zróżnicowany krajobraz – są to głównie wysokie klify. Na jednym z nich znajduje się stolica wyspy Chora, która jest centrum turystyki. Charakterystyczne dla budownictwa całego archipelagu Cyklad białe domy prezentują się tutaj wyjątkowo okazale na klifach. Ponadto miasto oferuje tradycyjne potrawy, których można skosztować wraz z lampką greckiego wina w jednej z licznych tawern. W wolnym czasie można zwiedzić również muzeum lokalnego folkloru, znajdujące się w miejscowości Ano Meira. Folegandros to doskonałe
miejsce do zacumowania swojej łodzi podczas wojażu po Cykladach oraz jedno z najlepszych miejsc, gdzie można odpocząć w słońcu przy lazurowym morzu.

Sikinos

Sikinos to mała i niepozorna wyspa należąca do greckiego archipelagu Cyklady, która może jednak zaskoczyć pozytywnie każdego odwiedzającego. W starożytności znana była z produkcji najlepszego wina w całej Grecji – tę tradycję kontynuuje do dziś, czym zadowala każdego wyrafinowanego degustatora win. Pomimo faktu, iż Sikinos zamieszkuje raptem ponad dwustu mieszkańców, turyści jednak chętnie zatrzymują się w prowadzonych przez lokalną ludność willach i zajazdach. Gościnność gospodarzy wyspy jest jej najlepszą wizytówką. W lokalnych tawernach można skosztować tradycyjnych dań greckich lub odwiedzić jedną z licznych kawiarń czy po prostu poprzechadzać się między charakterystycznymi, białymi domkami. Wielbiciele morskich podróży i wojaży z pewnością wybiorą port na Sikinos by zacumować swoją łódź w tym wspaniałym miejscu. Jeżeli szukasz odpoczynku od miejskiego zgiełku i zatłoczonych kurortów, ta wysepka to najlepszy wybór. Warto tu zajrzeć podczas wojażu po niesamowitych Cykladach, by móc wrócić do domu oczarowanym jej pięknem i klimatem.

Ios

Ios jest wyjątkową wyspą na archipelagu przepięknych Cyklad, bowiem potrafi zadowolić zarówno wielbicieli plażowania, jak i wspinaczki po górach. Zachwyceni będą również wielbiciele historii starożytnej Grecji – legenda głosi, że to właśnie z Ios pochodzi znany grecki pieśniarz, autor nieśmiertelnej Iliady, która stanowi podwaliny całej kultury europejskiej. Dziś można wyruszyć na poszukiwanie niepowtarzalnego klimatu wędrując po wyspie i odwiedzając liczne tawerny i restauracje. Tradycyjne potrawy greckie z pewnością zadowolą każdego smakosza śródziemnomorskiej kuchni – warte skosztowania jest również lokalne greckie wino. By odpocząć od codziennego zgiełku można wybrać jedną z licznych i wspaniałych plaż przy lazurowym morzu, gdzie również tętni nocne życie. Górzysty teren wyspy sprawia, iż sam niesamowity widok krajobrazu pozwoli wypocząć na tej rajskiej wyspie. Z pewnością każdy odwiedzający wróci z Ios zachwycony i zrelaksowany – tego miejsca z pewnością nie można pominąć podczas wojażu po bajecznych Cykladach i całej Grecji.

Amorgos

Jeżeli szukasz miejsca, w którym nie roi się od turystów, jest pełno zieleni i zacisznych miejsc, to Amorgos jest idealnym miejscem, by odpocząć od zgiełku codziennego życia. Mieszkańcy wyspy gwarantują noclegi i nienaganna gościnność każdemu przyjeżdżającemu. Wyspa otoczona jest błękitnym morzem, dlatego też często nazywana jest „wyspą wielkiego błękitu” – krajobraz skalistych wybrzeży zapiera dech w piersiach każdemu, kto podziwia te widoki. Na Amorgos znajdują się niesamowite klasztory i monastyry – jednym z nich jest monastyr Hozoviotissa, który został wykuty w litej skale. Ten zabytek liczy sobie ponad tysiąc lat i ciągle zachwyca gości wyspy – jest to prawdziwa perła archipelagu Cyklad. Warto odwiedzić tę dziewiczą wyspę, bowiem niemal nienaruszona przyroda jest z pewnością może być bardziej fascynująca niż wyeksploatowane kurorty i tłumy turystów z całego świata. Amorgos jest wspaniałym miejscem dla odpoczynku i zwiedzania – każdy może przywieźć stąd niesamowite i cenne wspomnienia.

Santorini

Przeglądając przeróżne zdjęcia cykladzkich wysp jedną można rozpoznać od razu – jest to intrygująca Santorini, której mieszkańcy żyją w domostwach o charakterystycznym, kopulastym dachu. Ten oryginalny kształt rozwiązuje problem gorących od upału pomieszczeń, dlatego też pobyt w lokalnych willach należy do bardzo przyjemnych. Wyspa oferuje przede wszystkim szeroką gamę lokalnych win, które są produkowane z winorośli hodowanych na Santorini. Doskonałego smaku tradycyjnym potrawom może dodać znana na całym świecie gościnność Greków, którzy chętnie udostępniają swoje kurorty i zajazdy turystom z całego świata – liczne tawerny serwują Wielbiciele plaż mogą mieć okazję odpoczynku na czarnej bądź czerwonej plaży – jest to związane z istnieniem wulkanu na wyspie i osadzaniem się wylkanicznego pyłu na wybrzeżach. Santorini oferuje wiele atrakcji i jest miejscem, gdzie można odpocząć od szarej codzienności i wygrzać się w śródziemnomorskim słońcu. Warto odwiedzić tę jedną z wielu pięknych wysp archieplagu Cyklad.

Fira

Poszukując baśniowych widoków i niecodziennych rozwiązań architektury miasto Fira jest strzałem w dziesiątkę. Ta stolica przepięknej wyspy Santorini kryje w sobie labirynt białych domków przytulonych do zbocza, które wyglądają jakby były wykute w skale. Stanowi to nieodłączny element lokalnego krajobrazu i jest cechą charakterystyczną dla tej wyspy archipelagu Cyklad. Miejscowość, jak na Cyklady przystało, oferuje szeroką gamę rozrywek i sposobów spędzania wolnego czasu. Kurotry tętnią życiem, chociaż Fira ma w zanadrzu znacznie więcej: są to tawerny serwujące tradycyjne potrawy oraz wyśmienite lokalne wino. Miasto tętni życiem również na plażach, gdzie można zrelaksować się nie tylko w śródziemnomorskim słońcu, ale także podczas nocnej imprezy. Fira jest centrum rozrywki i życia towarzyskiego wyspy Santorini, na którą przyjeżdżają turyści i goście z całego świata. Gościnni Grecy z pewnością postarają się, by wakacje na tej wyspie były miłym doświadczeniem i rewelacyjnie spędzonym czasem.

Anafi

Mały rozmiar tej wysepki archipelagu Cyklad może okazać się jej największym atutem, który wyróżnia ją spośród innych wysp. Tajemniczą i intrygującą Anafi zamieszkuje zaledwie dwieście osób, co sprawia, że pobyt na wyspie może być kameralny i doskonały dla tych, którzy nie lubią tłumów turystów w kurortach czy w miasteczkach. Na wyspie znajdują się ruiny świątyni Apollona, greckiego boga muzyki i poezji, które są otwarte dla zwiedzających. Jest to najlepsza destynacja dla miłościnków sztuki starożytnej i historii Grecji – do odwiedzenia zaprasza lokalne muzeum archeologiczne, które kolekcjonuje wykopaliska z tejże wyspy. Anafi to także raj dla plażowiczów – Raukounas czy Klisidi kuszą gorącym piaskiem i lazurową wodą, dzięki czemu zdobyły popularność na całych Cykladach. Pomimo faktu, że na wyspę można dostać się tylko za pomocą łodzi Anafi jest doskonałym miejscem na regenerację, odpoczynek oraz wygrzewanie się w słońcu – na pewno nie można o niej zapomnieć wojażując po wspaniałym archieplagu Cyklad.

Amorgos

Jednym z bardziej zacisznych zakądków na wspaniałym archipelagu Cyklad jest dziewicza wyspa Amorgos. Porośnięta jest bajeczną zielenią, co na skalistym, charakterystycznym dla całego archipelagu, terenie jest prawdziwą rzadkością. Największym atutem wyspy jest jej ukształtowanie – wysokie klify oraz skaliste wybrzeża kreują doskonałe krajobrazy i sprawiają, że takiego widoku nie zapomni się do końca życia. Amorgos skrywa również cenne zabytki architektury – najlepszym przykładem jest monastyr Hozoviotissa. Ten budynek został wykuty w litej skale ponad tysiąc lat temu i do dziś ściąga miłośników sztuki i historii z całego świata. Plażowicze również nie będą zawiedzeni, bowiem mogą się wybrać na jedną z pięknych plaż przy lazurowym morzu, by wygrzać się w śródziemnomorskim słońcu. Na Amorgos można odpocząć od zatłoczonych kurortów i poznac lokalny klimat w pełni. Gościnni Grecy z pewnością sprawią, iż pobyt na tej wyspie będzie niezapomnianym przeżyciem a goście wrócą wypoczęci i zrelaksowani.


Pokaż Cyklady na większej mapie