Attyka

Attyka to rejon Grecji, w którym narodziły się wszystkie te antyczne wzorce kulturowe, które zdefiniowały charakter dzisiejszej Europy. Ta historyczna kraina ze stolicą w Atenach, położona na wschodzie kraju, sąsiadująca z Morzem Egejskim to historyczna arena wielu wydarzeń oraz miejsce powstania pierwszych myśli filozoficznych, nurtów sztuki i form administracji. Podstawą gospodarki regionu, oprócz turystyki jest rolnictwo i żegluga. Bogate w minerały gleby dają szansę do hodowania różnorodnej roślinności, a częste występowanie surowców skalnych stało się podstawą przemysłu, który wyłączając stolicę, zdominował półwysep attycki. Najczęściej rolnicy uprawiają tutaj oliwki i winorośl – będące już symbolem kulinarnym Grecji. To tutaj znajduje się najwięcej winnic i sadów, z których wiele dostępnych jest dla turystów. Oprócz historycznie atrakcyjnych miast – Aten, Maratonu czy Pireusu, do Attyki zalicza się wiele urokliwych wysepek latem okupowanych przez turystów. Mimo wielu turystów, którzy co roku odwiedzają miejscowości Attyki, panuje tu wyjątkowy spokój. Grecy nie przywiązują bowiem wagi do pośpiechu, a przybysze z Europy często dziwią się ich melancholijnemu niemal podejściu do rzeczywistości.

Ciakwe miejsca w Attyce:

Ateny

To stolica Attyki i równocześnie całej Grecji – Ateny poprzez swoje bogactwo historycznych i kulturowych zabytków starożytności, rozsławiona jest na całym świecie. Partenon, wzgórze Olim, świątynia Ateny to tylko niektóre z kilkudziesięciu atrakcji architektonicznych co roku tłumnie odwiedzanych przez turystów. Ruiny świątyń, amfiteatru i antycznych domostw często bardzo dobrze zachowane, to widoczne świadectwo początków kultury europejskiej. Tutaj odbyły się też pierwsze igrzyska olimpijskie. Całe miasto zdominowane jest przez swoją historię ,a turystykę napędzają co raz to nowo pojawiąjące się restauracje, hotele i lokale rozrywkowe. Mimo olbrzymiej popularności Ateny mogą być również miejscem kameralnego i spokojnego wypoczynku. Zwłaszcza wieczorami, gdy miejskie deptaki zachęcają do spacerów a restauracje do spróbowania najlepszego w kraju gyrosa czy musaki. Letni Festiwal Ateński miejscowym i turystom zapewnia niezwykle różnorodną rozrywkę. W wielu klubach i również bezpośrednio na ulicach mają miejsce spektakle teatralne, koncerty, wystawy, toczą się dyskusje kulturalne i historyczne, a do stolicy przyjeżdża wielu przedstawicieli świata nauki czy mediów.

Elfsina (Eleuis)

Pobliska stolicy Elfsina, czy inaczej Eleuis, położona jest bezpośrednio nad Zatoką Sarońską. Historycznie i kulturowo związana jest z kultem bogini Demeter, a współcześnie stanowi jeden z najistotniejszych w Grecji ośrodków wykopalisk archeologicznych. Sąsiedztwo Aten i autostrady oraz stosunkowo niskie zaludnienie, sprawiają, że Elfsina jest ponadprzeciętnie rozwinięta przemysłowo i gospodarczo. Znajduje się tam kilka rafinerii, które przyjmują na siebie zadanie produkowania większości oleju skalnego wykorzystywanego w kraju. Industrialny potencjał nie odbija się na walorach wizualnych miasta. Obowiązkowe do odwiedzenia dla każdego turysty przebywającego w Elfsinie, są urokliwe ulice starego miasta architektonicznie utrzymanego w antycznym stylu. Gratką dla pasjonatów starożytnej historii jest nowoczesne muzeum, co roku odwiedzane przez dziesiątki tysięcy turystów. Do zwiedzania udostępnione są również niektóre z punktów architektonicznych. Ruiny odkrytej kilkanaście lat temu dzielnicy są najprawdopodobniej ulicami, po których przechadzał się kilka tysięcy lat temu Ajschylos – jeden z trzech klasycznych tragików greckich.

Laurion (Lawrio)

Koloryt kulturowy południowo wschodniej Attyki zdefiniowany został przez sąsiedztwo z Morzem Egejskim. Laurion – jedno z miast tego regionu- już od czasów starożytnych był ważnym węzłem transportu morskiego. Kamieniste, regularne wybrzeże, bogactwo morskiej flory i fauny oraz przepiękny krajobraz to idealne warunki do rozwoju turystyki żeglarskiej. Współczesny Laurion – znany również pod spolszczoną nazwą Lawrio – to popularna i różnorodna baza hotelowo-noclegowa dla krajowych i zagranicznych turystów, którzy oprócz szerokiego wachlarza atrakcji wodnych mogą skorzystać z wielu muzeów, obejrzeć pozostałości po starożytnej kulturze czy po prostu cieszyć się komfortem hotelowych centrów rozrywki. Podczas popołudniowych spacerów warto zajrzeć do licznych zakładów menniczych, wzorowanych na tych sprzed epok, gdzie można zobaczyć proces powstawania monet, a nawet samodzielnie wybić jedną z nich. W starożytności to właśnie Laurion był jednym z głównym miejsc produkcji attyckiej drahmy, a bogactwo mineralne tutejszych gleb i skał stwarzało ku temu idealne warunki.

Maraton

Maraton rozsławiony został przez bitwę rozegraną u jego murów w starożytności. Według miejscowej legendy po zwycięstwie Greków do stolicy został wysłany posłaniec by obwieścić triumf helleńskich żołnierzy. Podczas pokonywania dystansu ponad czterdziestu kilometrów nie pozwolił sobie na odpoczynek, a po wypełnieniu swej misji umarł z wycieńczenia. Biegi maratońskie nawiązujące do tego wydarzenia współcześnie rozgrywane są na całym świecie, co miastu zapewnia niesłabnącą sławę. Małe miasteczko, malowniczo położone wśród rozległych łąk odwiedzane jest głównie z powodu pobliskiego, otoczonego parkiem, pomnika i krypty upamiętniających starożytne starcie. W mieście znajduje się również muzeum poświęcone historii pobliskich terenów. Poszukiwaczy spokoju i relaksu przyciągają tutaj rozległe plaże, które choć walorami turystycznymi dorównują tym położonym w większych miejscowościach, nie są tak przeludnione. Wrażenie na wszystkich przybywających zrobi z pewnością jezioro Maraton – sztuczny zbiornik będący jednym z głównych źródeł wody w Atenach. Otoczony siecią kamiennych ścieżek i mostów, położony w sąsiedztwie lasu stanowi idealny teren na wieczorny spacer.

Pireus

Od zachodu najbliższym Atenom miastem jest Pireus, który znaczenie na arenie starożytnych wydarzeń historycznych osiągnął dzięki swojemu położeniu. Wybrzeże Pireusu, które stwarza nie tylko idealne warunki do żeglugi, ale i stanowi naturalną obronę miasta miało swój udział w wielu antycznych starciach, które doprowadziły kulturę grecką do długotrwałej dominacji w Europie. Dziś miasto gospodarczo ściśle współpracuje ze stolicą. Nowoczesna linia metra łącząca Ateny z Piresuem ułatwia komunikację nie tylko turystom ale i miejscowym. Codziennie przybywa tam tysiące osób, zatrudnionych w pracach portowych, by na noc udać się do swoich domostw w stolicy. W mieście znajduje się Miejska Galeria Malarstwa działająca przy Akademii Sztuk Pięknych oraz Wyższa Uczelnia Techniczna. Obecność młodych ludzi – trudniących się turystyką żeglarską i studentów- sprawia, że wieczorem nadmorska miejscowość zamienia się w prawdziwą świątynie wszelkiego typu rozrywki. Ci, którzy prócz na całonocną imprezę postanowią wybrać się na tradycyjną, grecką kolację, polecić można wszystkie potrawy z owoców morza. Pireus zaliczany jest do kulinarnych perełek Grecji. To miejsce działania wielu klimatycznych, urokliwie położnych i przede wszystkim serwujących smaczne dania restauracji.

Przylądek Sunion

Położenie, naturalne walory estetyczne, pozostałości po starożytnych świątyniach to tylko niektóre z powodów turystycznej popularności przylądka Sunion. To właśnie tutaj, według poematu Homera, kilka lat ze swej tułaczki spędził Odyseusz gdy wracał z wojny trojańskiej do ojczystej Itaki. Ponad 60 metrowe, górujące nad miastem wzgórze tysiące lat temu służyło za punkt orientacyjny dla marynarzy a mityczny Egeusz rzucił się w morskie fale właśnie z tego kamienistego wybrzeża. Dziś miasto odwiedzane jest głównie ze względu na zachowane tam ruiny świątyń Ateny i Posejdona. Co zaskoczyć może turystów z Europy to tłumnie zamieszkujące tutejsze łąki, plaże i pola żółwie, węże i jaszczurki. Jedną z kontrowersyjnych potraw podawanych w tutejszych restauracjach jest zupa z żółwia, która mimo wszystko ma swoich szczerych miłośników. Ze względu na swoje urokliwe położenie przylądek Sunion pełny jest letnich rezydencji ateńczyków i kameralnych pensjonatów, a ceny nieruchomości osiągają tutaj prawie najwyższy poziom w kraju.

Wybrzeże Apollina

Pomiędzy Pireusem a Laurionem rozciąga się około 70 kilomotrowe Wybrzeże Apollina jednego z najpopularniejszych turystycznie rejonów Grecji. Jego głównym walorem są małe zatoczki oraz piaszczyste plaże, co w kamienistym kraju jest wyjątkową atrakcyjne. Przez cały rok do położonych tu miejscowości, Lagonnisi czy Paello Faliro przybywają entuzjaści wind-surfingu, dla którego znajdują tu idealne warunki. Wzdłuż całego wybrzeża ciągnie się sieć uliczek i deptaków, na których umiejscowionych jest dziesiątki knajpek serwujących lokalne alkohole i obowiązkowe w karcie dań każdego turysty ryby. Południowa część wybrzeża wprost usiana jest kurortami i hotelami, a turystyczna infrastruktura działa tu na naprawdę wysokim poziomie. Z roku na rok coraz prężniej rozwija się tutaj turystyka zdrowotna, której podstawę stanowi mineralne bogactwo jeziora Vouliagmeni. Współcześnie znane jest często pod mianem „tarasu Morza Egejskiego”, a starożytny Homer zwykł mówić o Wybrzeżu Apolla „święty przylądek”.


Pokaż Attyka na większej mapie